آیا یوگا برای آقایان هم مفید است؟

آیا یوگا برای آقایان هم مفید است؟

بیشتر آقایان تصور می‌کنند که یوگا ورزشی است مخصوص زنان، چراکه حرکات مربوط به یوگا اغلب آرام و بدون سرعت بالا یا تحرک شدید انجام می‌شوند. حتی ممکن است بسیاری از آقایان به‌طور دقیق آگاه نباشند که در کلاس یوگا چه می‌گذرد و چه حرکاتی انجام می‌شود


مقدمه
بیشتر آقایان تصور می‌کنند که یوگا ورزشی است مخصوص زنان، چراکه حرکات مربوط به یوگا اغلب آرام و بدون سرعت بالا یا تحرک شدید انجام می‌شوند. حتی ممکن است بسیاری از آقایان به‌طور دقیق آگاه نباشند که در کلاس یوگا چه می‌گذرد و چه حرکاتی انجام می‌شود. امروزه با گسترش کلاس‌ها و فضاهای باشگاهی، امکان برگزاری کلاس یوگا برای آقایان نیز فراهم شده است تا مردان هم بتوانند از فواید این ورزش بهره مند شوند.  در ادامه‌ی این مقاله به بررسی فواید یوگا برای آقایان خواهیم پرداخت؛ اگر برای انجام ورزش یوگا تردید دارید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

بررسی فواید یوگا برای آقایان
سال‌ها قبل، زمانی که جی کاتلر توانست قله‌ی بدنسازی را در دنیا فتح کند، به تازگی تمرینات یوگا را در میان سایر تمرینات بدنسازی خود جای داده بود. او بعد از انجام تمرینات مخصوص یوگا، شاهد بهبود انعطاف‌ پذیری و افزایش تاثیر تمرینات بدنسازی بر عضلاتش بود و به همین خاطر این تمرینات را ادامه داد تا صاحب عنوان مستر المپیا شد.

برای انجام یوگا فقط به یک مت مخصوص، لباس راحت، ذهن باز و یک مربی حرفه‌ای احتیاج دارید. در ادامه به بررسی فواید یوگا ویژه آقایان خواهیم پرداخت و مهم‌ترین تاثیرات انجام حرکات یوگا برای آقایان را بیان خواهیم کرد.

 

افزایش دامنه حرکتی و اصلاح فرم بدن

اغلب افراد دامنه‌ی حرکتی عضلات را با انعطاف پذیری اشتباه می‌گیرند، در حالیکه بین این دو مسئله تفاوت‌هایی وجود دارد. عضلاتی مانند عضلات پشت پا، سینه و شانه‌ها، عضلاتی سفت هستند که دامنه‌ی حرکتی محدودی دارند. اگر به بدنسازی مشغول باشید حتما می‌دانید که به هر میزان دامنه‌ی حرکت شما محدودتر باشد، این عضلات هم محدودیت بیشتری در عملکرد خود دارند.

انجام تمرینات یوگا برای آقایان موجب می‌شود تا انعطاف پذیری بدن بالا رفته و در نتیجه مسیر انجام حرکات کششی هموار شود تا بدن به خوبی فرم بگیرد. بنابراین یکی از فواید اساسی یوگا ویژه آقایان، می‌تواند فرم دهی صحیح بدن در هنگام بدن سازی باشد.

 

مرتبط : کلاس های یوگا ویژه آقایان در کرج

 

بهبود عملکرد تنفسی و کاهش میزان استرس

بیشتر افراد به حرکات تنفسی خود بی‌توجه هستند و گمان می‌کنند که تنفسی طبیعی و نرمال دارند. یوگا برای آقایان موجب می‌شود تا افراد به تنفس خود توجه ویژه‌ای کنند، به اشتباهات تنفسی خود پی ببرند و جهت اصلاح آن بکوشند. از سری فواید یوگا برای آقایان، کندتر شدن حرکات تنفسی است؛ با انجام دم و بازدم‌های عمیق در طول تمرینات، ظرفیت ریه‌های شما افزایش می‌یابد و اکسیژن بیشتری به خون وارد می‌شود. در نتیجه بعد از انجام تمرینات، همان احساس سرخوشی که پس از دویدن به انسان دست می‌دهد را تجربه خواهید کرد.

 

فواید تمرینات یوگا برای آقایان : ایجاد استراحت فعال

بسیاری از آقایان که در طول روز یا هفته مشغول به کار هستند، احتیاج دارند تا ساعتی در روز و هفته را به‌طور کامل استراحت کرده و از انجام فعالیت‌های سنگین دوری کنند تا بدن به ریکاوری بپردازد و نیروی از دست رفته‌‌ی خود را باز یابد. یوگا برای آقایان، نه تنها موجب خستگی نمی‌شود بلکه بدن در طول تمرینات استراحت کرده و نیروی از دست رفته‌ی خویش را بدست می‌آورد. بنابراین یکی دیگر از فواید یوگا برای اقایان همین استفاده‌ی آن در اوقات فراغت است.

 

افزایش استقامت و تقویت عضلات بدن

تمرینات یوگا برای آقایان نیز، شامل حرکات کششی، پیچشی، چرخشی و خمشی است که همگی آن‌ها برای تقویت عضلات، اصلاح فرم بدن، افزایش انعطاف پذیری و استقامت عضلات موثرند. تمریناتی که در یوگا ویژه آقایان انجام می‌گیرد، بدن را وادار می‌کند تا حرکاتی انجام دهد که برایش تازگی داشته تا عضلات با موقعیت‌های نو رو به رو شوند. با انجام حرکات مخصوص یوگا و افزایش انعطاف پذیری و نرمی بدن، می‌توان از آسیب‌های سایر تمرینات ورزشی پیشگیری کرد.

 

افزایش تعادل

یکی دیگر از فواید یوگا برای آقایان ، علاوه بر ایجاد انعطاف در بدن، بهبود وضعیت تعادلی بدن نیز هست. تمریناتی مانند ایستادن روی یک پا، ایستادن روی سر و شانه از جمله حرکاتی هستند که در یوگا انجام می‌گیرند و موجب ایجاد تعادل در بدن می‌شوند. ممارست و تدام در انجام این تمارین باعث می‌شود تا به تدریج فرد تعادل را در جسم و روح خود احساس کند.

 

افزایش سطح سلامت عمومی در بدن

بی‌شک تمامی ورزش‌ها برای سلامت عمومی بدن مفید هستند، اما نکته‌ای که می‌تواند وجه تمایز یوگا با سایر ورزش‌ها باشد، این است که سایر تمرینات ورزشی به مرور زمان باعث فرسایش بدن می‌شوند اما با انجام تمرینات یوگا برای آقایان ، بدن در هنگام انجام حرکات با استراحت هم همراه می‌شود و در نتیجه فرسایش نمی‌یابد. یوگا ویژه آقایان می‌تواند قند خون را کاهش دهد و فشار خون را تنظیم کند. همچنین می‌تواند از بروز بیماری‌های مختاف جسمی یا روحی جلوگیری کرده یا حتی موجب بهبود برخی بیماری‌ها نیز بشود.

بیشتر بخوانید

 

افزایش کیفیت عملکرد جنسی

همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم، از فواید یوگا برای آقایان کاهش میزان اضطراب و استرس و همچنین بهبود خواب است. از آن جاییکه خواب نامنظم و اضطراب می‌تواند موجب بهم ریختگی هورمون‌های جنسی شده و در نتیجه عملکرد جنسی را تضعیف کند. یوگا برای آقایان با کاهش میزان استرس و تنظیم ساعت خواب، می‌تواند سطح هورمون‌های بدن را تنظیم کرده و ترشح آن‌ها را کنترل کند تا در نتیجه عملکرد جنسی فرد به وضعیتی مطلوب برسد. از طرفی هم، افزایش گردش خون و خون رسانی به اندام‌ها نیز می‌تواند فعالیت جنسی افراد را بهبود ببخشد که باز هم با انجام تمرینات یوگا می‌توان به آن دست یافت.

 

جمع بندی یوگا برای آقایان

یوگا برای آقایان نه تنها از لحاظ روحی می‌تواند مفید واقع شود، بلکه به لحاظ جسمانی نیز فواید زیادی به افراد می‌بخشد. عملکرد تنفسی بهینه، بهبود وضعیت فشار خون و کاهش استرس از جمله فواید یوگا ویژه آقایان هستند. یوگا می‌تواند از بروز بیماری‌هایی مانند سیاتیک، سندرم تونل کارپ یا بیماری‌های مربوط عضلات جلوگیری کند و حتی علائم و مشکلات مربوط به آن‌ها را کاهش دهد.

 یوگا برخلاف آنچه انتظارش را دارید، علاوه‌بر انرژی معنوی، یک چالش فیزیکی نیز برای شما به ارمغان می‌آورد! یوگا راهی مطمئن برای دستیابی به تعادل روحی و جسمی است و اگر با انگیزه و آگاهی به آن وارد شوید، نتایج آن را به وضوح خواهید دید. اگر قصد دارید انجام این ورزش را زیر نظر مربیان مجرب شروع کنید، می‌توانید از امکانات باشگاه یوگا حضور استفاده کرده و از فواید تمرینات یوگا بهره مند شوید.

برچسب ها : یوگا برای آقایان -  فواید یوگا برای آقایان  - یوگا برای آقایان در کرج

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید