پیلاتس چیست؟

پیلاتس چیست؟

آیا تابه‌حال پیش آمده که دوست داشته باشید ورزش پیلاتس را امتحان کنید اما مطمئن نباشید که این ورزش برای شما مناسب است یا خیر؟ برای یافتن پاسخ رایج‌ترین سؤال‌ها در مورد پیلاتس، حتماً ادامه این مطلب را مطالعه کنید. در این مطلب سعی داریم پاسخ‌هایی جامع به سؤال‌هایی نظیر «پیلاتس چیست؟ اصول پیلاتس چیست؟ و عوارض پیلاتس چیست؟» بدهیم.پیلاتس چیست؟
در پاسخ به این پرسش که پیلاتس چیست و چه تأثیری بر بدن دارد؟ باید گفت که مجموعه‌ای از تمرینات ورزشی است که با الهام گرفتن از حرکات یوگا و باله به‌وجود آمده است. پیلاتس تمام گروه‌های عضلانی اصلی بدن را به‌صورت متعادل درگیر می‌کند و موجب کشش آن‌ها می‌شود. انجام این ورزش به‌طور مداوم موجب بهبود انعطاف‌پذیری اندام‌ها و افزایش قدرت عضلانی و تعادل بدن می‌شود. در ادامه به مهم‌ترین مزایای ورزش پیلاتس اشاره می‌شود.
 

پیلاتس، روشی برای رسیدن به تناسب اندام کل بدن است
پیلاتس، کل اندام‌های بدن در 3 قسمت مرکزی، بالاتنه و پایین تنه را تمرین می‌دهد و به انعطاف‌پذیری آن‌ها کمک می‌کند. پیلاتس یکی از معدود ورزش‌هایی است که با تمرکز بر تنفس و و ذهن و اندام‌ها، سطحی از تناسب اندام یکپارچه را فراهم می‌کند که در سایر رشته‌های ورزشی امکان‌پذیر نیست. به‌همین دلیل است که در مراکز توانبخشی، استفاده از این ورزش بسیار محبوب است؛ همچنین ورزشکاران حرفه‌ای، پیلاتس را پایه و مبنای مناسبی برای سایر حرکات ورزشی تلقی می‌کنند.
 

پیلاتس، ورزشی برای همه
بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند وجه تمایز ورزش پیلاتس چیست؟ در پاسخ باید گفت که پیلاتس، ورزشی است که بدون توجه به سن و قدرت بدنی برای اغلب افراد قابل استفاده است. بنابراین فرد مسنی که تازه فعالیت‌های ورزشی خود را شروع کرده، می‌تواند از تمرینات پیلاتس به‌خوبی بهره ببرد، همچنین حرکات پیلاتس برای یک کودک یا ورزشکار حرفه‌ای نیز بسیار مفید و مؤثر است.
با این‌حال، می‌توان تمرینات پیلاتس را بر اساس نیازهای فردی شخصی‌سازی نمود؛ به‌عنوان مثال برای خانم‌های باردار، تمرینات خاصی پیشنهاد شده است که تحت نظر مربی پیلاتس می‌توان آن‌ها را انجام داد.

پیلاتس موجب تقویت ماهیچه‌ها می‌شود
در پاسخ به پرسش پیلاتس چیست و چه تأثیری بر بدن دارد؟ همچنین می‌توان گفت که برخی از تمرینات پیلاتس نظیر انقباض عضلانی خارج از مرکز، موجب می‌شوند که ماهیچه‌های بدن شما بلند و قوی شوند؛ این نوع انقباض زمانی اتفاق می‌افتد که عضلات شما تحت کشش قرار گیرند.
نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که انجام تمرینات پیلاتس به‌طور مؤثری عضلات شکم، بالاتنه و پایین تنه زنان یائسه را تقویت می‌کند. همچنین انجام دو جلسه پیلاتس در هفته به مدت سه ماه، وضعیت تعادلی و کیفیت زندگی افراد مسن را به میزان قابل توجهی بهبود می‌بخشد.

پیلاتس موجب کاهش وزن می‌شود
درکنار فعالیت‌های هوازی و برنامه غذایی سالم، انجام تمرینات پیلاتس یکی از مؤلفه‌های مؤثر بر کاهش وزن درنظر گرفته می‌شود. درصورتی‌که ورزش پیلاتس را به‌طور مداوم انجام دهید، به‌تدریج علاوه‌بر قوی شدن ماهیچه‌ها، کاهش چربی‌های اضافی بدن و تناسب اندام را نیز تجربه خواهید کرد.

ورزش پیلاتس چه اصولی دارد؟
هرفردی که تمرینات پیلاتس را انجام می‌دهد می‌داند که در یک مسیر پیشرفت قرار گرفته و درحال رشد است؛ به‌عبارت دیگر، هرتمرینی را که انجام می‌دهید به‌تدریج می‌توانید به‌طور مؤثرتری انجام دهید و با تکرار، انجام حرکات موردنظر را بهبود ببخشید. در ادامه در پاسخ به پرسش پرتکرار اصول پیلاتس چیست؟ به 7 اصل پیلاتس که پایه و اساس آمادگی جسمانی هستند اشاره می‌کنیم.


اصل اول، تمرکز (Concentration)
برای انجام مؤثرتر ورزش پیلاتس، لازم است که آگاهی خود را نسبت به بدنتان و نسبت به هریک از تمریناتی که انجام می‌دهید، افزایش دهید. این افزایش آگاهی از طریق تمرکز به‌دست می‌آید؛ تمرکز، ارتباط میان بدن و ذهن را تقویت می‌کند.


اصل دوم، کنترل (Control)
درصورتی‌که می‌خواهید بدانید یکی دیگر از اصول پیلاتس چیست؟ باید گفت که ورزش پیلاتس مبتنی بر ذهن‌آگاهی و کنترل است و حرکات دقیق، روان و کنترل شده، آن را از سایر رشته‌های ورزشی متمایز می‌کند. با کنترل داشتن بر انجام هریک از تمرینات پیلاتس، می‌توانید تمام اندام‌های بدن خود را درگیر کنید و هیچ قسمتی را بدون مراقبت نگذارید.


اصول پیلاتس چیست: اصل سوم، حرکات روان (Flowing movements)
تمام حرکات پیلاتس، کنترل شده و روان هستند و به‌طور آهسته از مرکز به سمت بیرون انجام می‌شوند. حرکات مداوم، نرم و ظریف پیلاتس درحین انتقال از یک تمرین به تمرین دیگر، قدرت و استقامت فرد را بهبود می‌بخشند.

اصل چهارم، تنفس (Breathing)
اگر می‌خواهید بدانید اصول پیلاتس چیست؟ آموزش تنفس صحیح، یکی از مهم‌ترین اصول آن است. بر اساس این اصل، هرچه دم عمیق‌تر و بازدم کامل‌تر باشد، پاکسازی بدن بهتر انجام می‌شود. تنفس عمیق و کنترل شده، خون‌رسانی به اجزای بدن را تسهیل کرده و موجب بیداری ماهیچه‌ها و سلول‌های بدن می‌شود.

اصل پنجم، دقت (Precision)
این اصل بیان می‌کند که انجام تمریناتی محدود با دقت و تمرکز بالا بهتر از انجام تمرین‌های زیاد اما بدون دقت است. مربی پیلاتس، روش صحیح انجام تمرینات را به‌ شما آموزش می‌دهد.

 اصل ششم، مرکزیت (Centering)
در پاسخ به اینکه اصول پیلاتس چیست؟ می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین اصول پیلاتس، مرکزیت است. بخش مهمی از عضلات بدن نظیر شکم، کمر و باسن در مرکز بدن قرار گرفته‌اند. در پیلاتس، بخش مرکزی بدن را قوه محرکه (powerhouse) می‌نامند و تمام انرژی بدن برای انجام تمرینات از این بخش تأمین می‌شود؛ بنابراین توجه به مرکزیت بدن موجب پیوند روح و جسم و آرامش درونی می‌شود.

اصل هفتم، هماهنگی (Alignment)
اگر می‌خواهید بدانید اهمیت پیلاتس چیست؟ می‌توان گفت که پیلاتس تأکید زیادی بر هماهنگی تنفس، ذهن‌آگاهی، کنترل و دقت هنگام انجام تمرینات مختلف دارد. بنابراین هنگام انجام تمرینات پیلاتس، باید از موقعیت سر و گردن، بازوها، شانه‌ها، لگن و ستون فقرات خود آگاه باشید تا نسبت به صحیح بودن تکنیک و تنفس خود اطمینان حاصل کنید.

عوارض پیلاتس چیست؟
بسیاری از افرادی که علاقه دارند ورزش پیلاتس را دنبال کنند از کارشناسان ورزشی در مورد اینکه «عوارض پیلاتس چیست؟» سؤال می‌کنند. در پاسخ به این پرسش باید گفت که درصورتی‌که اصول پیلاتس را به‌درستی رعایت کنید و یک مربی حرفه‌ای برای آموزش تمرینات آن داشته باشید این ورزش هیچ آسیبی به شما نمی‌رساند. اما اگر به اصول یادشده توجه نکنید و دقت و تمرکز کافی هنگام انجام تمرینات نداشته باشید؛ درصورت انجام تمرینات به‌طور ناصحیح، امکان کشیدگی بیش از حد عضلات، جابه‌جایی رباط‌ها، اسپاسم عضلات و آسیب دیدن مفاصل وجود دارد.

 

ضرورت توجه به تمرینات حضوری ورزش پیلاتس
ورزش پیلاتس یکی از جمعی‌ترین ورزش‌های تکنیکی است که نیازمند تمرین‌های دسته‌جمعی و گروهی با داشتن امکانات و وسائل ورزشی می‌باشد. ضرورت توجه به انجام تمرینات و تکنیک‌های حضوری به‌صورت جمعی ایجاب می‌کند که افراد در کلاس‌ها و باشگاه‌ها و جلسات حضوری ورزش پیلاتس حاضر شده تا از انجام مداوم آن‌ها عقب نمانند.
ورزش پیلاتس پدیده‌ای نوین در ایران
در کشور ما ایران ورزش پیلاتس یکی از جدیدترین و نوین‌ترین ورزش‌های روز می‌باشد. به‌طوری‌که عمر این ورزش در ایران نزدیک به پانزده سال و یا کمی بیشتر است. این ورزش توسط یک بانوی ایرانی در ایران پایه‌گذاری شد و در فدراسیون ورزش‌های همگانی انجمن این رشته راه‌اندازی گردید.
 

کلام آخر ؟
در این مطلب، سعی کردیم به سؤال پیلاتس چیست؟ و چه تأثیری بر بدن دارد ؟ پاسخ کاملی بدهیم و مزیت‌های پیلاتس و عوارض آن را مورد بررسی قرار دهیم. امیدواریم موارد یادشده برای شما مفید واقع شده باشند.
خانم‌ها و آقایان علاقمند به این ورزش مفید و روحیه‌افزا می‌توانند برای آموزش حرکات پیلاتس و انجام تمرینات آن تحت نظر مربی متخصص، به باشگاه یوگا حضور مراجعه کنند. لذت انجام تمرینات پیلاتس در این مرکز تخصصی که دارای فضایی آرامش‌بخش، به‌روزترین تجهیزات و امکانات و مربیانی باتجربه است، دوچندان خواهد شد.

کانون یوگا حضور ، برگزار کننده کلاس های پیلاتس مقدماتی و پیشرفته برای خانم ها  اماده پذیرش شما دوستان می باشد / برای اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه نمایید

بیشتر بخوانید

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید