ایروبیک پیلاتس چیست؟

ایروبیک پیلاتس چیست؟

همه انسان‌ها دوست دارند بدنی زیبا، قوی، خوش‌فرم، منعطف و سالم داشته باشند. ورزش و مشغول شدن به یک رشته ورزشی خاص یکی از منطقی‌ترین راه‌هایی است که این نتایج را به دنبال دارد. رشته ورزشی ایروبیک و پیلاتس یکی از محبوب‌ترین رشته‌های ورزشی میان آقایان و بانوان است که فواید جسمی و روحی زیادی دارد. در این مقاله با همراه باشید تا بدانید ایروبیک پیلاتس چیست، چه فوایدی دارد و چگونه انجام می‌شود. در این مطلب به جزئیات این ورزش خواهیم پرداخت


ایروبیک پیلاتس چیست؟
برای اینکه با ویژگی‌های هر کدام از رشته‌های ورزشی محبوب و کاربردی پیلاتس و ایروبیک آشنا شوید، ابتدا باید بدانید هر کدام از این رشته‌ها شامل چگونه حرکاتی است و کدام بخش از بدن را درگیر می‌کند.


پیلاتس چیست و چه تاریخچه‌ای دارد؟
ورزش پیلاتس را به احترام ژوزف پیلاتس که در سال 1920 سیستم این رشته را پایه‌گذاری کرد، نام‌گذاری کردند. ژوزف پیلاتس ابتدا نام این رشته ورزشی را علم کنترل بدن گذاشته بود. علم کنترل بدن به ایجاد هماهنگی بین جسم، روح و ذهن انسان گفته می‌شود و به فرد آموزش می‌دهد که با استفاده کامل از مغز، اختیار جسم و تمام حرکات آن را در دست بگیرد.
 ورزش پیلاتس تشکیل شده از حرکات ورزشی که تمرکزشان بر افزایش انعطاف و قدرت اعضای بدن است، بدون آنکه حجم بگیرند یا از حجمشان کاسته شود. این تمرینات تخصصی بر ذهن، روح، روان و بدن فرد به شکلی تأثیر می‌گذارند که نه تنها قدرت، استقامت و انعطاف عضلات را بالا می‌برد که فرم زیبا و باکیفیتی به کل بدن می‌دهد. حرکات مختلف پیلاتس قادر هستند عضلات شما را تا حد زیادی درگیر کنند و علاوه بر دادن فرمی جذاب و تماشایی به بدنتان، سلامت جسمتان را نیز افزایش دهند و سیستم بدنتان را تقویت کنند.
برای اینکه بدانید ایروبیک پیلاتس چیست، در مورد پیلاتس اطلاعاتی کسب کردید، حال وقت آن رسیده که کمی در مورد رشته ایروبیک بدانید. رشته ایروبیک بر خلاف رشته پیلاتس، فعالیتی هوازی است و بیشتر عضلات بزرگ‌تر را درگیر می‌کند. حرکات تخصصی ایروبیک توانایی این را دارند که نیاز بدن به اکسیژن را تا حد زیادی افزایش دهند و با بالا بردن ضربان قلب، چربی سوزی بدن را بالا ببرند.
 این یعنی بر خلاف پیلاتس که باعث فرم دادن به شکل فعلی بدن شما می‌شود، ایروبیک قادر است علاوه بر بالا بردن استقامت کلی بدن، شما را تا حد زیادی لاغر کند و در کاهش وزنتان مؤثر باشد. رژیم غذایی مناسب می‌تواند روند چربی سوزی بدن شما را سرعت ببخشد. برای شروع رشته ایروبیک لازم است بدانید که باید بدنی آماده داشته باشید و اگر مصدومیت‌هایی در ناحیه مچ پا، ساق پا، زانو، ران پا، لگن یا کمر دارید، بهتر است ابتدا در جهت رفع آن‌ها اقداماتی انجام دهید و بعد ورزش ایروبیک را آغاز کنید. اطلاعات بیشتر در مورد پیلاتس را اینجا بخوانید

فواید ایروبیک پیلاتس چیست؟
بیایید کمی با فواید رشته‌های ورزشی ایروبیک و پیلاتس آشنا شویم. قطعاً هر رشته ورزشی فواید و ویژگی‌های مثبت خاص خودش را دارد و ایروبیک و پیلاتس هم از این قاعده مستثنا نیست، همان‌طور که دانستید، رشته پیلاتس باعث افزایش استقامت، قدرت و انعطاف بدن شما می‌شود و فرم زیبایی به اندام‌هایتان می‌بخشد.
 رشته ایروبیک بر پایه تمرینات هوازی استوار شده و با بالا بردن ضربان قلبتان، متابولیسم و سوخت‌وساز بدنتان را افزایش داده و باعث کاهش سریع وزن شما می‌شود. حال می‌خواهیم فواید هر کدام از این رشته‌ها را به‌طور جداگانه برای شما شرح دهیم.

فواید پیلاتس
تمرینات پیلاتس در ابتدا به بهبود وضعیت کلی بدن، افزایش قدرت ماهیچه‌ها و عضلات، تعادل و هماهنگی ویژه بدن، منعطف شدن اعضای بدن و بالا بردن قدرت مفاصل کمک می‌کند. پیلاتس تنها بر عضلات بزرگ بدن متمرکز نیست و عضلات کوچک‌تر بدن را هم درگیر می‌کند و همین اتفاق باعث زیبا شدن فرم بدن می‌شود. پیلاتس قادر است به بدن شما فرمی ایده‌آل بدهد بدون اینکه از حجم عضلاتتان بکاهد یا آن‌ها را افزایش دهد. تمرینات پیلاتس قدرت مفاصل لگن را افزایش می‌دهد و پایین‌تنه‌ای قوی برای ورزشکاران به ارمغان می‌آورد. همچنین افزایش قدرت لگن بارداری و وضع حمل آسان‌تری برای بانوان محترم به همراه دارد.
علاوه‌بر این‌ها، پیلاتس با کم کردن درصد و حجم چربی‌ها مضر بدن می‌تواند وزن شما را در حالت مناسب و موزون نگه دارد. همچنین ورزش پیلاتس ریسک ابتلا به دیابت و فشار خون را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و بدن را از شر چربی مضر خون خلاص می‌کند.

فواید ایروبیک
ایروبیک یکی از بهترین ورزش‌ها برای کاهش سایز و وزن سریع است که آسیبی به بدن شما وارد نمی‌کند. تمرینات ایروبیک به سیستم قلبی و عروقی شما آموزش می‌دهند که اکسیژن بیشتری دریافت کنند و آن اکسیژن را به‌سرعت به اعضای مختلف بدن برسانند. تمرینات ایروبیک در باشگاه‌های مختلف به شکل دسته‌جمعی انجام می‌گیرد و این موجب می‌شود که علاوه بر سلامت جسم، روح و روان ورزشکار شاداب بماند و سلامت روحی‌اش تأمین شود. 
ایروبیک از ورزش‌های هوازی است و ورزش‌های هوازی باعث افزایش نوعی از پروتئین موسوم به نوروتروپین در بدن انسان می‌شوند که قادر هستند اشتها را سرکوب کرده و روند لاغر شدن اصولی فرد را سرعت ببخشند. تمرینات تخصصی ایروبیک علاوه بر کاهش وزن و سایز، استقامت عضلات را نیز افزایش می‌دهند. 
کاهش چربی مضر خون و کلسترول بدن از دیگر فواید ایروبیک است که به کاهش ریسک ابتلا به سکته قلبی و مغزی کمک شایانی می‌کند. کاهش فشار خون و تنظیم سطح قند خون مورد نیاز بدن یکی از مزایای فوق‌العاده انجام حرکات ایروبیک است و در کنار درمان‌های دارویی می‌تواند به بیمار در بهبود وضعیت بدنی خود کمک کند.

مطلب مرتبط : کلاس های پیلاتس در کرج


ایروبیک پیلاتس چیست: تفاوت ایروبیک و پیلاتس چیست؟
همان‌طور که دانستید، ورزش ایروبیک و پیلاتس هر دو جز ورزش‌هایی هستند که به تناسب اندام و افزایش قدرت شما کمک می‌کنند. فرق ایروبیک و پیلاتس در هدف انجامشان زیاد نیست اما تفاوت‌های کوچکی در نحوه انجام و تاثیرگذاری بر بدن دارند.
 ایروبیک ورزشی شامل حرکات تخصصی هوازی است که عضلات بزرگ مانند لگن، چهار سر، شکم و... را درگیر می‌کند و با افزایش نیاز بدن به اکسیژن و بالا بردن ضربان قلب، موجب چربی سوزی بهتر می‌شود و در نتیجه لاغر شدن، کاهش سایز و بهبود وضعیت بدن را به همراه دارد. پیلاتس ورزشی است که علاوه بر عضلات بزرگ، عضلات کوچک بدن را نیز درگیر می‌کند و این باعث می‌شود که فرم کلی بدن متناسب و زیبا بماند.
تمرکز حرکات پیلاتس بر افزایش هماهنگی بین ذهن، روح و جسم است که قدرت، استقامت و انعطاف بدنی را به همراه دارد. تمرینات تخصصی پیلاتس باعث افزایش قدرت عضلات شما می‌شوند بدون آنکه حجم آن‌ها را مانند ورزش‌های بر پایه بدن‌سازی و زدن وزنه افزایش دهند و باعث خوش‌فرم شدن بدن شما می‌شوند، بدون آنکه از میزان و حجم عضلات شما بکاهند. تمرینات ایروبیک با انجام حرکات موزون همراه با موزیک آغاز می‌شوند و در طی آن یک سری حرکات تخصصی و ترکیبی طبق الگوی خاصی حدود 45 تا 60 دقیقه انجام می‌گردد.
تمرینات پیلاتس نیز زیر نظر مربی و طبق الگوی خاصی انجام می‌شود و معمولاً با موزیک همراه‌اند. برای انجام حرکات پیلاتس به یک تشک نیاز دارید و ممکن است در حین انجام تمرینات و با پیشرفت سطحتان، از توپ‌ها و کش‌های مخصوص نیز بهره بگیرید. تمرینات پیلاتس بیشتر بر سیستم عضلانی مرکزی بدن متمرکز است و تمرینات آن کاملاً تخصصی است.

ایروبیک بهتر است یا پیلاتس؟
دانستید ایروبیک پیلاتس چیست، چه فوایدی دارند، چگونه انجام می‌شوند و چه تفاوت‌هایی دارند. اینکه ایروبیک بهتر است یا پیلاتس، به هدف نهایی شما از انجام ورزش بستگی دارد. تمام ورزش‌ها مفید هستند و با توجه به اهداف فرد، می‌توانند کمک‌کننده و شادی‌بخش باشند.
 همان‌طور که گفتیم، ایروبیک می‌تواند به شما در کاهش وزن و سایز اصولی کمک کند و چربی سوزی بدن شما را افزایش دهد. همچنین علاوه بر سلامت جسم، در سلامت روح و شادابی شما مؤثر است. پیلاتس نیز قادر است هماهنگی بین جسم و ذهن شما را افزایش دهد. حرکات تخصصی پیلاتس فرم کلی بدن شما را بهبود می‌بخشند و شکلی جذاب و ایده‌آل به آن می‌دهند. 
همچنین موجب افزایش قدرت، تعادل، استقامت و انعطاف بدن شما می‌شوند. فواید دیگر این دو رشته ورزشی هم در بخش‌های پیشین ذکر شد و شما با توجه به هدف نهایی خود از انجام ورزش، می‌توانید این رشته‌های ورزشی را انتخاب کنید و برای مدتی کوتاه یا طولانی انجام دهید. استمرار در ورزش و کنار نگذاشتن آن به هر بهانه‌ای، عنصری است که سلامت بدن شما را به همراه دارد.

سخن پایانی
در این مقاله دانستید ایروبیک پیلاتس چیست و چه فوایدی دارد. اگر به دنبال تناسب اندام و سلامت جسمی و روحی همیشگی خود هستید، پیشنهاد ما به شما این است که به سراغ این رشته‌های ورزشی جذاب و پرطرفدار بروید و از فواید آن در زمینه‌های مختلف بهره‌مند شوید. ورزش و استمرار و پایداری در آن یکی از مهم‌ترین نکات در سلامتی، شادابی و جوان ماندن شما است و می‌توان به جرأت گفت که دشمن تمام بیماری‌ها و کرختی‌ها است.
باشگاه یوگا حضور یکی از حرفه‌ای‌ترین و تخصصی‌ترین مجموعه‌ها در زمینه ارائه خدمات ورزشی است و آقایان و بانوان محترم می‌توانند از خدمات بسیار ویژه این مجموعه بزرگ و خاص برای شرکت در کلاس‌های پیلاتس و ایروبیک استفاده کنند. امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله پاسخ تمام سؤالاتتان در مورد دو رشته جذاب و محبوب پیلاتس و ایروبیک را داده باشیم.

 
بیشتر بخوانید

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید