مدیتیشن راهی ساده و سریع برای کاهش استرس

مدیتیشن راهی ساده و سریع برای کاهش استرس

تمرینات مدیتیشن آگاهی خودآگاه شما را افزایش می‌دهد و شما روی آنچه که در طول مدیتیشن تجربه می‌کنید مانند جریان تنفس خود تمرکز می‌کنید و این باعث انسجام در روند کنترل افکار و احساسات و عواطف شما می‌شود. نگرش باز اجازه می‌دهد تا افکار بدون قضاوت از ذهن شما عبور کنند.


مدیتیشن راهی ساده و سریع برای کاهش استرس
درصورتی‌که شما هم تحت سخت‌ترین اضطراب‌ها و تنش‌های پیچیده زندگی می‌کنید توصیه می‌کنم حتماً مدیتیشن را برای یک‌بار هم که شده حداقل امتحان کنید. گذراندن حتی چند دقیقه به‌صورت ساده برای انجام آن به شما آرامش می‌دهد و آرامش درونی شما را بیشتر کرده و از استرس‌هایتان می‌کاهد.
هر شخصی حتی در منزل خود می‌تواند به تمرین این ورزش بسیار جذاب بپردازد. می داند که آن ساده و راحت و بسیار زیبا است و بدون نیاز به وسایل ورزشی خاصی قابل انجام است. شما هر جا که هستید می‌توانید این ورزش را تمرین کنید و به آن بپردازید و در انجامش محدودیتی نداشته باشید.
 

یک حرکت نشسته در مدیتیشن

 

 

چگونگی درک مراقبه

مراقبه در گذشته میان مردم بسیار رایج بوده است. اما مدیتیشن در اصل برای کمک به درک بهتر و عمیق‌تر نیروهای مقدس و عرفانی زندگی به وجود آمده است. بیشترین کاربرد و فایده روزمره این ورزش برای رسیدن به آرامش و کم‌کردن استرس‌ها می‌باشد. این ورزش یک روش طبی برای درمان ذهن و بدن نیز محسوب می‌شود. همچنین می‌تواند درک عمیقی از آرامش را در عمق ناخودآگاه ذهن فرد کاشته و ذهنی آرام را به او القاء کند.

وقتی شما قصد دارید مدیتیشن انجام دهید باید تمام تمرکز خود را بکار گرفته و تمام افکاری که ممکن است برای شما استرس‌زا باشند از ذهن و فکرتان بیرون بریزید. در نتیجه این فرایند رفاه جسمی و عاطفی شما را بالاتر می‌برد.

 

مزایای مدیتیشن

مدیتیشن حس آرامش شما را به تعادل نسبی می‌رساند. این ورزش به حفظ سلامت عواطف شما کمک شایانی می‌کند. فواید این ورزش با پایان جلسات آموزشی شما به پایان نمی‌رسد. زیرا به شما کمک می‌کند روز خود را با آرامش بیشتری سپری کنید. همچنین می‌تواند به شما در مدیریت علائم بیماری‌های خاص نیز کمک کند.

تامین رفاه عاطفی

زمانی که در حین انجام این ورزش هستید، بار سیگنال‌های استرس‌زایی را که هر روز در درون شما جمع می‌شود حس می‌کنید و این سیگنال‌ها به استرس شما روند صعودی می‌بخشد و شما می‌توانید با این ورزش استرس‌های خود را از بین ببرید. در اینجا برخی از فوائد عاطفی این ورزش را برای شما بیان می‌کنیم که عبارت‌اند از:

 • تغییر دیدگاه‌های فردی شما در مواجهه با لحظات پراسترس
 • یادگیری مهارت‌های کنترل استرس فردی
 • بالا رفتن خودآگاهی فردی
 • افزایش تمرکز بر زمان کنونی
 • پایین آوردن عواطف و احساسات پوچ و آزاردهنده
 • افزایش ابتکار و طرز فکر نوآور
 • صبوری بیشتر و تاب‌آوری بالاتر
 • خاصیت طبی مراقبه برای بیماری‌های روحی و استرس‌زا

مدیتیشن خاصیت درمانی جالبی در شرایط بحران‌های روحی و روانی ایفا می‌کند که با انجامش از وقوع استرس‌های بیشتر در بیمار جلوگیری به عمل می‌آید. به نظر می‌رسد که خاصیت درمانی مدیتیشن تا حدودی برای همه به اثبات رسیده است. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که این ورزش برای درمان برخی اختلالات فکری و ذهنی که سلامتی را به خطر می‌اندازد بسیار مفید است. به گفته برخی از دانشمندان مزایای این ورزش هنوز قابل‌اعتماد نیست و نتیجه‌گیری درباره خاصیت درمانی آن بسیار زود است.

 

بروز بیماری‌های فکری و استرس‌زا

تاثیر مدیتیشن بر مدیریت علائم

یافته‌های علمی نشان داده‌اند که احتمالاً مدیتیشن برای مدیریت علائم فکری و ذهنی به افراد کمک می‌کند و در درمان برخی از بیماری‌ها هم تاثیرگذار است. این بیماری‌ها که به آن‌ها قبلاً نیز اشاره کرده‌ایم عبارت‌اند از:

 • مضطرب بودن
 • بیماری تنفسی آسم
 • بیماری سرطان
 • بیماری دردهای مزمن
 • بیماری افسردگی
 • انواع بیماری‌های قلبی
 • بیماری فشار خون زیاد
 • بیماری سندرم روده تحریک‌پذیر
 • اختلالات ناشی از بی‌خوابی
 • بیماری سردردهای تنشی و مزمن

سابقه مدیتیشن در ایران

فرقه‌های عرفانی ایران در مراسم‌های خود از قرن‌های گذشته تا به امروز به اجرای مدیتیشن یا همان مراقبه اهمیت بسیاری می‌داده‌اند. طی پژوهش‌هایی که در سال‌های متمادی توسط دانشگاه‌های مطرح اروپایی بر روی این ورزش انجام شده است خاصیت درمانی این ورزش برای محققان به اثبات رسیده و آن‌ها نسبت به این موضوع یقین دارند. پیاده‌سازی تکنیک‌های آرامش‌بخش از بروز استرس‌ها و ناهنجاری‌ها در افراد جلوگیری می‌کند.

شاید این مطلب برای شما مفید باشد :  مدیتیشن در کرج 

 

 

 

انجام برخی تکنیک‌های مدیتیشن به‌صورت ناخودآگاه در عبادات روزمره دین اسلام

کرج شهری شلوغ و پرترافیک

کرج یکی از شهرهای شلوغ و پراسترس است که ترافیک در آن مانند تهران بیداد می‌کند، ازاین‌رو مردم به ورزش‌هایی که باعث کاهش استرس‌های روزمره و بالارفتن آرامش درونی آن‌ها بشود اهمیت زیادی می‌دهند. ورزش مدیتیشن در کرج دارای باشگاه‌های فراوانی است که مربیان مجربی گردانندگان آن‌ها هستند. ازآنجایی‌که این ورزش یکی از نهادینه‌ترین ورزش‌ها در ایران است، روزبه‌روز علاقه‌مندان این ورزش نسب به قبل بیشتر می‌شوند.

با حضور در کلاس‌های مدیتیشن در کانون یوگا حضور می‌توانید اقدام به درمان ناهنجاری‌های فکری و روانی خود کنید. مدیتیشن جایگزین درمان طب سنتی نیست اما ممکن است مکمل بسیار مفیدی برای درمان استرس‌های شما باشد.

 

 

بیشتر بخوانید

 

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید