لاغری با یوگا ، آیا می توان با یوگا لاغر شد؟

آیا با یوگا می توان لاغر شد ؟

در این مطلب می خواهیم در مورد لاغری یوگا و در مورد اینکه آیا یوگا را به عنوان ورزش برای لاغری می توان انتخاب کرد یا نه صحبت کنیم


 

در مطلب گذشته ، در مورد یوگا صحبت کردیم ( یوگا چیست )


بسیاری از افراد این تفکر را دارند که از  یوگا بیشتر به عنوان یک ورزش برای افزایش آرامش و حفظ تمرکز است.
یا اینکه به عنوان یک ورزش برای افراد پولدار  که بیشتر شبیه یک تفریح و یا برای گذران وقت این ورزش را انتخاب می کنند.
 
اما باید بگویم که این طرز فکر کاملا اشتباه و بهتر است کمی از موضع خود کوتاه بیاید و از دید دیگری به این موضوع نگاه کنید تا بتوانید  ارتباط بهتری با یوگا و انجام حرکت های کششی آن پیدا کنید.
شاید تا به حال چیزی در مورد لاغری با یوگا شنیده باشید و یا اینکه این ورزش چه تاثیری بر روی کاهش وزن می گذارد.
پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد کاهش وزن با یوگا ــ ورزش یوگا برای لاغری در خانه اطلاعات بیشتری درمورد نظریه پزشکان برجسته دنیا را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.
نظریه پزشکان راجع به کاهش وزن با ورزش یوگا
دکتر بث لوییس استاد دانشکده مینوسوتا  واقع در ایالت متحده آمریکا و متخصص در رشته حرکت شناسی این نظر را دارند که اگر ورزش یوگا به شما منظم و روتین انجام شود می توان تا حد زیادی منجر به لاغری و کاهش وزن شما کمک کند.
زیرا داشتن فعالیت های فیزیکی و تحرک روزانه تا حد چشم گیری سبب کاهش وزن خواهد شد در واقع دکتر لوییس معتقد است که اصولا کم کردن و یا کاهش وزن زمانی رخ می دهد که میزان کالری که هر شخصی دریافت می کند به نسبت مقدار کالری مصرفی آن شخص کمتر باشد.
 
بنابراین اگر شخصی قصد دارد که لاغر شود باید سعی کند  ورزش روزانه و روتین را انجام دهد  و انرژی بیشتری داشته باشد زیرا تا حد زیادی به کاهش وزن کمک می کند و روند لاغری را افزایش می دهد.
البته نکته ای راجع به ورزش یوگا وجود دارد این است که میزان کالری را که هنگام انجام یوگا می سوزد به نسبت دیگر ورزش ها مانند، (دویدن، پیاده روی، طناب زدن) کمتر است.


پس : ورزش یوگا کالری کمتری می سوزاند 


شاید این مورد یک نقطه ضعف درباره ی ورزش یوگا باشد اما نقاط مثبتی بسیاری هم دارد که  در این بخش به آن اشاره می کنیم.

نقاط مثبت یوگا : 
ورزش یوگا تا حد زیادی می تواند میزان خود آگاهی شخص و همچنین بالا رفتن تمرکز و بیشتر شدن میزان صبر و حوصله را در شخص افزایش دهد.
بنابراین امر بالا  رفتن میزان خود آگاهی فرد باعث می شود تا غذاهای سالم و بدون ضرر را استفاده کنند و مانع از مصرف مواد غذایی  خواهد شد که  باعث سنگینی معده می شود.
این موضوع نقش به سزایی در کنترل وزن دارد و بالا نرفتن بیش از حد وزن  خواهد داشت و شما شاهد کاهش وزن و لاغری با یوگا می شوید.

پس یوگا نقش مهمی در زندگی روتین ، نوع غذا خوردن و آگاهی بدن را همراه می شود و نتیجه آن کنترل وزن می تواند باشد 


مورد بعدی که بسیار موثر و ض کمک حال افرادی است که دچار اختلال پر خوری های عصبی هستند و یکی از دلایل مهم برای افزایش این موضوع استرس است.
 
ورزش یوگا باعث کاهش میزان استرس می شود و شما به راحتی می توانید مقدار غذا خوردن را کنترل کنید و همچنین با کاهش میزان استرس کالری دریافتی شخص را به میزان چشم گیری پایین می آورد.

دکتر لویسس محرم مدرس و استاد دانشگاه در رشته کالج داروهای ورزشی در آمریکا می گوید :
در چند ساله اخیر ورزش یوگا رواج زیادی در بین افراد مشهور در دنیا از جمله(جنیفر‌، مدونا‌، انیستون و هال بری) پیدا کرده است.


ورزش یوگا در اصل یک نظام به روز از حرکت های فیزیکی و در عین حال آرامش بخش در زمینه تمرین های تنفسی و بالا بردن قدرت تفکر است.
اما ایروبیک جز آن دسته از ورز های  قرار دارد که کمک زیادی در کاهش وزن خواهد داشت.

همچنین دکتر محرم می گوید اگر قصد جدی دارید تا وزن کم کنید، باید ورزشی را انجام دهید تا تپش قلب شما را بالا ببرد  و در طول تمرین بدن شما تعریق زیادی داشته باشد.


البته ورزش یوگا انواع مختلفی دارد که برخی از آنها فقط باعث آرامش روح و روان و همچنین کاهش استرس و بالا رفتن قدرت تفکر می شود.
بنابراین اگر به دنبال کاهش وزن و بالا رفتن میزان سوزاندن کالری بدنتان شود نباید فقط به انجام دادن حرکت های کشش اکتفا کنید.

دکتر جن کستی  مدرس کالج داروهای ورزشی در آمریکا و مربی ورزش  در نیویورک می گوید که ورزش یوگا به صورت تئوری می تواند تا حدودی به کاهش وزن شما کمک کند. زیرا یوگا اغلب یک ورزش سنگین نیست و تاثیر زیادی در بالا رفتن تپش قلب شما ندارد و بیشتر حرکات آن کششی است و تایم هر کلاس بین 75 الی 90 دقیقه است.البته اگر می خواهید که با انجام دادن حرکات کششی یوگا وزن خود را پایین بیاورید باید حداقل در طول یک هفته 4 الی 5 بار یوگا کار کنید تا بدن شما بتواند تغییر فرم را انجام دهد.
همچنین علی رغم انجام حرکت کششی باید رژیم غذایی مناسبی را رعایت کنید تا بدنتان خوش فرم شود و به مرور زمان باعث کاهش وزن با یوگا ــ ورزش یوگا برای لاغری در خانه خواهد شد.

لی کروز که محقق و مدرس کالج دارو در آمریکا است این نظریه را دارد که ورزش یوگا بسیار رشته گسترده ای است.


همچنین محققان بر این باورند که افزایش فعالیت های روزانه روشی بسیار مفید و موثر برای شروع کاهش وزن است.
بنابراین  شما باید یک رشته مناسب از یوگا را برای پایین آوردن وزن خود انتخاب کنید.
اگر هدف شما یوگا زمینه های مختلفی دارد که بسیار موثر و مفید برای کاهش وزن است که عبارتند از، آشتانگا و وینیاسا می تواند گزینه خیلی خوبی برای کاهش وزن شما می باشد.
کلاس های یوگا اغلب 90 دقیقه زمان می برد که این موضوع باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و بالا رفتن خون رسانی به بدن خواهد شد و سبب قوی شدن عضلات بدن شما می شود.
همچنین انجام این حرکات کششی و ورزشی قدرت استخوان های بدن شما را برای تحمل نیرو ها زیاد می کند.

آگاهی از وضعیت فعلی بدنتان  

مورد بعدی که مهم ترین ویژگی یوگا این است که شما را از وضعیت فعلی بدنتان آگاه می کند که با انجام فعالیت های ورزشی روزانه متوجه تغییر اندام های خود می شوید. 
به طور مثال شما با انجام مکرر ورزش یوگا به شما کمک می کند تا زمانی که گرسنه هستید غذا بخورید نه وقتی که تایم غذا خوردن است و یا اینکه زمانی که احساس سیری کردید دست از غذا خوردن بکشید.

دکتر انی بی کی متخصصان تغذیه و دارای مرکز یوگای کری پالو در استوکبریج‌، می گوید که اگر ورزش یوگا همراه با رژیم غذایی مناسب باشد می تواند باعث کاهش وزن شما شود.

 

مطب مرتبط  : مدیتیشن راهی برای کاهش استرس

همچنان این سوال باقیست که آیا ورزش یوگا باعث کاهش وزن می شود؟ قبل از هر چیزی باید این را بگویم که یوگا در اصل یک علم روحی  و  روانی است که حدود پنج هزار سال پیش در کشور هند به وجود آمد.
 
البته یوگا فقط یک ورزش فیزیکی می باشد اما در اصل تمام زمینه های یک زندگی سالم مانند داشتن رژیم غذایی خوب، افکار منفی ذهن و همچنین شیوه زندگی فلسفی را شامل می شود.
زیرا یوگا باعث توجه بیشتر فرد به بدن خودش می شود که از لحاظ روحی  و فیزیکی آگاهی بیشتری پیدا می کند و به شیوه های جدیدی که در جامعه امروزی ما برای زندگی کردن پدید آمده، توجه خاصی نمی کند و بیشتر به فکر سلامت روح و روان و همچنین حفظ شادابی درونی خودش است.
همچنین ورزش یوگا و مدیتیشن باعث می شود تا میزان توجه و تمرکز شما را به هنگام غذا خوردن افزایش می دهد که این امر باعث شده تا شخص به مقدار غذای مصرفی در هر وعده و نحوه تهیه غذا و همچنین سرعت خوردن خود را کنترل کند که این امر یکی از روش های لاغری با یوگا به شمار می رود.
بنابراین هر شخصی با داشتن برنامه غذایی متناسب با بدن خود و همچنین انجام دادن ورزش های مناسب و داشتن تحرک کافی به راحتی می تواند به کاهش وزن خود و یا حتی حفظ تعادل وزن بدن خود شود. 

 

برای شرکت در کلاس های یوگا در کرج این مطلب را بخوانید

برای شرکت در کلاس های یوگا آقایان در کرج این مطلب را بخوانید

 

 

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید