همه چیز درمورد یوگا برای کودکان و تاثیرات فوق‌العاده یوگا بر روی کودکان

همه چیز درمورد یوگا برای کودکان و تاثیرات فوق‌العاده یوگا بر روی کودکان

حال امروزه می ‌توان شاهد بود که علاوه‌ بر بزرگسالان، کودکان و نوجوانان هم به ورزش یوگا علاقه ‌مند شده و او را انجام می‌ دهند. شاید برخی از والدین نگران این‌ موضوع باشند که یوگا ورزش سنگینی است و می ‌تواند آسیب ‌هایی به کودکان وارد کند.آیا می‌ دانید یوگا چیست؟  اگر اطلاعاتی راجع‌ به این ورزش ندارید و همچنین کنجکاو هستید که با آن بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می ‌کنیم که این مطالب را تا انتها دنبال کنید. در واقع یوگا یکی از بهترین ورزش ‌های شناخته‌ شده تا به امروز می ‌باشد که تاثیر بسیار زیادی بر روی رفتار، سلامتی انسان دارد. 

اگر می خواهید در مورد یوگا اطلاعات بیشتری کسب کنید این مطلب را بخوانید

"یوگا چیست ، فواید آن و انواع سبکهای یوگا"


حال امروزه می ‌توان شاهد بود که علاوه‌ بر بزرگسالان،  کودکان و نوجوانان هم به ورزش یوگا علاقه ‌مند شده و او را انجام می‌ دهند. شاید برخی از والدین نگران این‌ موضوع باشند که یوگا ورزش سنگینی است و می ‌تواند آسیب ‌هایی به کودکان وارد کند. 
اما باید ذکر کنیم که این ‌موضوع اصلا صحت ندارد و یوگا علاوه‌ بر  این ‌که ضرری ندارد، حتی باعث می‌ شود تا آن‌ ها از سلامت روحی و جسمی بسیار زیادی برخوردار باشند و در آینده مشکلاتی مثل،  عصبی بودن، پرخاشگری و غیره برای آن‌ ها به وجود نیاید. 
 حال در ادامه با ما همراه باشید تا تمام نکات مورد نیاز شما راجع‌ به یوگا برای کودکان را ذکر نماییم. 


چرا یوگا برای کودکان مفید است؟ 


در کل ورزش کردن برای کودکان مفید است و باعث می ‌شود تا مغز آن ‌ها از همان کودکی به‌ خوبی فعالیت خود را آغاز کند و در بزرگسالی کودکان را از مشکلات جدی نجات دهد. 
در واقع امروزه می‌ توانیم شاهد باشیم که به دلیل وجود فضای اطراف و همچنین مصرف غذاهای شیمیایی کودکان پرخاشگر شده و به نوعی عصبی شدند.  از همین‌ رو شما می ‌توانید با استفاده کردن از ورزش یوگا و تشویق آن‌ ها به انجام این ورزش، کودکان خود را از همان بچگی یک کودک سالم تربیت کنید. 
البته منظور این نیست کودکانی که به ورزش یوگا علاقه ‌مند نیستند، سالم نمی باشند. توجه داشته باشید که یوگا باعث می‌ شود تا کودکان بهتر بتوانند بر روی رفتار،  اعصاب و حرکات خود مسلط شوند و از همین‌ رو پزشکان و روان‌ شناسان بزرگ امروز پیشنهاد می‌ کنند  که از همان کودکی و سن کم کودکان خود را به ورزش یوگا تشویق نمایید. 
 همچنین لازم به ذکر است یوگا برای کودکان با یوگا برای بزرگسالان تفاوت‌ های بسیاری دارد. برای کودکان سن کم از حرکت ‌های سخت و پیچیده استفاده نمی ‌شود و آن‌ ها را در حد و توان خود آموزش می ‌دهند.  
 

مزایا یوگا برای کودکان 


یوگا برای کودکان مزایای بسیار زیادی دارد که در مطالب بالا هم اشاره کوتاهی به آن ‌ها کردیم.  حال برخی از بارزترین و مهم‌ ترین مزایای آن‌ ها عبارت‌ اند از: 
1) تقویت حافظه
یکی از مهم ‌ترین مزایای یوگا تقویت حافظه می ‌باشد.  در واقع یوگا به دلیل کار کردن با سیستم ‌های عصبی مغز می‌ تواند حافظه آن‌ ها را تقویت کند.
 از همین ‌رو  اگر کودکان فراموش‌ کاری دارید که از همان سن کم دچار مشکلاتی مثل فراموش کردن کارهای خود و غیره می‌ شوند، پیشنهاد می ‌کنیم که حتما آن‌ ها را به ورزش یوگا ببرید تا با تقویت حافظه خود، این مشکلات هم برطرف شود و مشکلات جدی‌ تری در سن بزرگسالی آن ‌ها به وجود نیاید. 
2) سلامت جسمانی 
بر خلاف عقیده اکثر افرادی که یوگا تنها می‌ تواند بر روی مغز و روح کار کند، باید ذکر کنیم که این ‌موضوع کاملاً اشتباه است. در یوگا حرکات کششی و حرکات مخصوص به خود وجود دارد که کودکان با انجام دادن آن ‌ها از سلامت جسمانی هم برخوردار می‌ شوند. 
 در واقع حتی برخی از متخصصان و پزشکان پیشنهاد می ‌کنند که اگر کودکان شما نمی ‌توانند به‌ خوبی از همان سن کم حرکت کنند یا در حرکت با مشکلاتی مواجه می ‌شوند، آن ‌ها را به ورزش یوگا ببرید تا با انجام حرکات کششی و حرکات مخصوص این ورزش عضلات آن‌ ها تقویت شود. 
یوگا برای کودکان باعث می‌ شود تا عضلات آن‌ ها به ‌مرور زمان قوی شود و همچنین هرچه سن آن‌ ها زیادتر می ‌شود، این عضلات بهتر شده و به حرکت‌ های راحت آن ‌ها کمک کند.
 از همین‌ رو باید پیشنهاد کنیم که برای تقویت کودکان تمام آن‌ ها از همان سن کم باید حتما به ورزش یوگا بروند تا علاوه ‌بر تقویت حافظه، جسم هم قوی شود و در بزرگسالی مشکلات جسمانی برای آن ها به وجود نیاید. 
4) آرامش و کنترل اعصاب 
در مطالب بالا ذکر شد که امروزه کودکان بسیار پرخاشگر شده‌ اند.  حال یکی دیگر از مزایای یوگا برای کودکان این است که به آن‌ ها به‌ خوبی آموزش می ‌دهد چگونه بر روی اعصاب خود مسلط باشند و همچنین چگونه آرامش خود را حفظ کنند.  
در واقع زمانی ‌که آن ‌ها از کودکی و سن کمی موضوعات را آموزش ببیند، به‌ مرور زمان این نکات و آموزش ها جزو زندگی اصلی آن ها شده و همچنین به‌ خوبی می ‌توانند در سنین بالاتر خود را کنترل کنند و به نوعی پرخاشگری هم برطرف می ‌شود. 
پس کودکان پیش فعال را هم می ‌توان به یوگا برد.  در واقع این کودکان پیش فعال هم می ‌توانند آرامش و کنترل اعصاب را به‌ مرور زمان با کمک این ورزش به‌ خوبی یاد بگیرند و  آرام ‌تر شوند.
 پس اگر کودکانی دارید که نمی ‌توانند بر روی اعصاب خود مسلط باشد یا بیش از حد اندازه پرخاشگر شده‌ اند، حتما آن ‌ها را به ورزش یوگا ببرید. 
5) افزایش دقت 
معمولاً کودکان به بی حواسی مشهور هستند. از همین ‌رو یکی دیگر از مزایای یوگا برای کودکان و افزایش دقت در آن‌ ها می‌ باشد. یوگا ورزشی است که برای انجام دادن آن به‌ دقت و تمرکز بسیار نیاز است.  
زمانی‌ که کودکان در کلاس ‌های آن‌ ها شرکت کنند، به‌ مرور زمان می ‌توانند دقت خود را افزایش دهند که این ‌موضوع برای درس و حتی زندگی روزمره خود بسیار عالی و مفید است.  زمانی ‌که دقت آن ‌ها افزایش یابد، می‌ تواند بهتر مسائل را درک کنند و یاد بگیرند. 

آیا نوجوانان هم می توانند از ورزش یوگا استفاده کنند؟  

سوالی که ممکن است برای اکثر والدین به وجود آید که آیا یوگا نوجوانان هم مفید است؟ باید ذکر کنیم که نوجوانان هم به ‌راحتی می ‌توانند در کلاس ‌های یوگا شرکت کنند. هیچ محدودیتی برای ورزش از نظر سنی وجود ندارد و هم ‌ کودکان و بزرگسالان می‌ توانند در کلاس‌ های آن شرکت کرده و برای سلامت جسم و روح خود تلاش کنند. 

یوگا در واقع جزو دسته ورزش ‌های علمی است که می ‌تواند با کنترل کردن سیستم‌ های عصبی بدن آن‌ ها را تغییر داده و به ‌مرور زمان تغییر بسیاری را در بدن و حتی روح ایجاد کند. 


از همین ‌رو می ‌توان او را جزو دسته بهترین ورزش ‌های شناخته ‌شده تا به امروز نام برد که هم برای سلامت جسم و روح بسیار مناسب است.
 همچنین توجه داشته باشید که نوجوانان اگر بخواهند در کلاس ‌های یوگا شرکت کنند، نسبت ب کلاس یوگا کودکان نحوه آموزش حرکات و مراحل آن ‌ها متفاوت است. در واقع حرکات در همه گروه های سنی یکی از ولی روش های آموزش ها در کودکان و نوجوانان ، بزرگسالات نسبت به رده سنی متفاوت است.

 

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد کلاس های یوگای کودکان در کرج اینجا کلیک کنید

 

 

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید