اریال یوگا چیست و چگونه باید آن را آغاز کرد؟

اگر مشتاق هستید که بدانید اریال یوگا چیست، باید گفت سبکی نوین و جذاب در یوگا، که در آن کلیه ی حرکات یوگا با استفاده از بانوج انجام میشود. در این مطلب در مورد تاریچه اریال یوگا ،تفاوت آن با یوگا ، نکات و مزایای آن را بررسی خواهیم کرد


اریال یوگا چیست؟

اریال یوگا  جدیدترین سبک یوگا است که، با استفاده از برخی امکانات خاص انجام میشود. شاید از خود بپرسید که هدف از پایه گذاری اریال یوگا چیست؟ باید گفت هدف اصلی خلق این سبک نوین، ایجاد سرگرمی، بهبود سلامتی بدن و تقویت حالات معنوی در افراد می باشد. اریال یوگا در واقع تلفیقی از ورزشهای یوگا، ژیمناستیک، پیلاتس و آمادگی جسمانی است، که عمدتاً به صورت معلق در هوا انجام میشود.

مطلب مرتبط : یوگا چیست 

اریال یوگا نوعی ورزش فوق العاده آرامش بخش است که انجام مداوم آن، سبب کاهش سطح استرس و اضطراب در انسان میشود. در این فعالیت ورزشی، برخی از حرکات نیز با اتکا به زمین انجام میشوند. هر چه سطح تمرین ها پیشرفته تر باشد، انجام حرکات بیشتر به صورت معلق در هوا انجام میشود. در اریال یوگا از پارچه هایی خاص که از سقف آویزان میشوند (بانوج)، جهت انجام حرکات استفاده میشود.

 

 

اریال یوگا، رشته ی ورزشی جذاب و نوین

 

تاریخچه اریال یوگا

اریال یوگا نخستین بار به وسیله ی آمریکایی ها و توسط کریستوفر هریسون پایه گذاری و در لیست جدیدترین ورزشهای دنیا ثبت گردید. در آن زمان هریسون خود ژیمناستی به نام در عرصه ی جهانی به شمار می آمد و اولین بار او بود که در میدان رقابت های بین المللی، از تاب در اجرای حرکات نمایشی استفاده کرد. او همچنین در طراحی رقص برادوی و هنر بند‌ بازی تبحری خاص داشت. همین امر باعث شد که ایده ی خلاقانه ی استفاده از پارچه های آویزان به هنگام اجرای حرکات یوگا به ذهنش برسد. هریسون در واقع قصد داشت تا با خلق اریال یوگا، لذت پرواز را با آرامش حاصل از انجام حرکات یوگا تلفیق نماید. اینگونه بود که این سبک بین رشته ای جذاب ابداع شد و به سرعت طرفداران زیادی در سراسر دنیا پیدا کرد. در آن زمان آمریکایی ها هدف خود از پدید آوردن چنین سبک ورزشی را، مقابله با نیروی جاذبه زمین عنوان کردند.

 

 

 

آمریکایی ها، پایه گذار اریال یوگا

 

تفاوت یوگا با اریال یوگا

شاید تا به اینجای مقاله این سوال برای شما پیش آمده باشد که، تفاوت یوگای عادی با اریال یوگا چیست؟ پاسخ این سوال در شیوه و شرایط انجام حرکات نهفته است. به این صورت که، حرکات یوگا عمدتاً بر روی مت و زمین انجام میشود در حالیکه در سبک اریال یوگا، این حرکات عموماً به صورت معلق در هوا یا به شکل آویزان انجام میگیرد. شاید اگر بپرسید اساسی ترین معیار تمایز یوگا از اریال یوگا چیست، دقیق ترین پاسخ استفاده یا عدم استفاده از بانوج (پارچه های مخصوص آویزان از سقف) در اجرای حرکات باشد.

در واقع در این سبک جدید، کلیه ی حرکات یوگا به صورت معلق در هوا و با استفاده از بانوج انجام میشود. تفاوت دیگر این دو سبک در میزان اثرگذاری آنها می باشد. انجام اریال یوگا ده ها برابر بیشتر از یوگای عادی در شما حس رضایت و آرامش ایجاد میکند. همچنین به مراتب تاثیر بیشتری بر انعطاف پذیری و تقویت عضلات بدن دارد. بسیاری از حرکات پایه اریال یوگا همانند یوگا عادی ولی به صورت نشسته روی تاب یا بانوج انجام میشود. حرکات پیشرفته تر نیز با استایلی کاملاً متفاوت و به شکل آویزان یا معکوس انجام میشوند.

اریال یوگا از بسیاری از جهات با یوگای عادی تفاوت دارد.

 

امکانات لازم برای اریال یوگا چیست؟

قطعاً برای شخصی که علاقمند به انجام و یادگیری این ورزش می باشد، یکی از سوالات مهم این است که، لوازم ضروری جهت انجام اریال یوگا چیست؟ مهمترین و اصلی ترین وسیله ی لازم برای انجام این ورزش جذاب، تاب یا بانوج می باشد. بانوج در واقع پارچه ای است که به شکل طناب از سقف آویزان میشود و بر اساس جنس، توان تحمل وزنی مشخصی دارد. ظرفیت تحمل وزنی اکثر بانوج های موجود در بازار حدود 145 کیلوگرم می باشد. در صورتی که، برخی بانوج های حرفه ای مانند؛ بانوج ابریشمی و بانوج نایلونی به ترتیب، توان تحمل وزنی معادل 454 و 800 کیلوگرم را دارا می باشند. علاوه بر این به دو میخ جهت اتصال بانوج به سقف و چند تسمه یا قلاب جهت وصل شدن بانوج به میخ ها نیاز خواهید داشت. بانوج در واقع سبب میشود که فشار جاذبه مستقیما از روی مهره های کمر برداشته شده و وابستگی فرد به نیروی محرکه زمین، جهت انجام حرکات اریال یوگا به مرور کاهش یابد.

 

 

وسایل مورد نیاز جهت انجام ورزش اریال یوگا

 

مزایای اریال یوگا

اگر از خود می پرسید فایده ی انجام اریال یوگا چیست، باید بدانید که این ورزش با کاهش فشار جاذبه بر ستون فقرات، دردهای مفاصل و کمر را به طرز چشمگیری کاهش می دهد. همچنین کششی و استقامتی بودن حرکات، مزایای زیر را به همراه دارد:

 • رفع گرفتگی عضلات بدن و تقویت ماهیچه ها
 • افزایش میزان تعادل و انعطاف پذیری
 • کالری سوزی و افزایش سوخت و ساز بدن
 • بهبود تمرکز و تقویت اعصاب
 • افزایش قدرت بدنی
 • تقویت عضلات کمر و شکم
 • کمک به کاهش سطح اضطراب و بهبود روش تنفس
 • افزایش میزان رضایت و شادمانی در فرد

 

اریال یوگا ورزشی است که هزار و یک فایده برای بدن دارد.

 

آیا تمرین های اریال یوگا در خانه امن است؟

انجام اریال یوگا در خانه نیز امکان پذیر است ولی با توجه به حساسیت بالای انجام حرکات، می بایست بسیاری از نکات را مد نظر قرار داده و به صورت اصولی رعایت کنید. مورد اول اینکه، نباید بدون در اختیار داشتن بانوج، اقدام به انجام حرکات کنید. دومین مورد اینکه می بایست بانوج را به صورت اصولی و در یک مکان امن نصب کنید، یا از فرد متخصصی بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد. همچنین باید محل نصب را متناسب با نوع بانوج انتخاب کنید زیرا، برخی بانوج ها به صورت تخصصی جهت انجام حرکات در فضای باز طراحی شده اند. در آخر و به عنوان مهمترین نکته، اگر نمی دانید شیوه ی صحیح اریال یوگا چیست، در زمینه ی نحوه ی انجام حرکات از یک فرد مجرب یا مربی متخصص کمک بگیرید. توجه داشته باشید که انجام این ورزش در خانه بدون رعایت نکات ذکر شده، خطر آفرین خواهد بود.

 

 

انجام اریال یوگا در خانه، تنها در صورت رعایت نکات ایمنی توصیه میشود.

 

نکاتی برای مبتدیان اریال یوگا

اگر جزو آن دسته از کسانی هستید که به تازگی اریال یوگا را شروع کرده و مبتدی هستید و یا نمی دانید نکات اصولی شرکت در کلاسهای اریال یوگا چیست، موارد زیر را بررسی و مد نظر قرار دهید.

 • قرار نیست که در جلسات اول اریال یوگا حرکات پیشرفته یا معلق را انجام دهید، پس استرس نداشته باشید. به طور کلی در جلسات اول سعی می شود که نحوه ی استفاده از بانوج، حفظ تعادل و حرکات ساده به شما آموزش داده شود.
 • ترسی از افتادن از روی بانوج نداشته باشید، زیرا تا زمانی که مهارت پیدا نکرده باشید، مربی در حین اجرای تمامی حرکات در کنار شماست. او به شما کمک خواهد کرد تا تعادل خود را حفظ و حرکت را به شکل صحیح اجرا کنید. همچنین بانوج تحمل وزن بالایی داشته و به سادگی پاره نخواهد شد.
 • برای راحتی بیشتر به هنگام انجام اریال یوگا، از لباس های مناسب مانند؛ لگ های ورزشی جذب استفاده کنید. همچنین بهتر است که در حین ورزش از زیورآلات استفاده نکنید.
 • از آنجایی که انجام حرکات در اریال یوگا به کمک ماهیچه ها و عضلات بدن صورت می پذیرد، ممکن است در دفعات اول انجام حرکات درد و گرفتگی کمی در عضلات خود احساس کنید. این امر به جهت تلاش بدن در جهت تطابق با فعالیت جدید طبیعی است، پس نگران نباشید زیرا خیلی زود برطرف خواهد شد.

 

 

مربی در زمان انجام حرکات اریال یوگا، در کنار افراد مبتدی حضور دارد.

 

بهترین اریال یوگا در کرج کجاست؟

اگر ساکن شهر کرج هستید و به اریال یوگا علاقمند شدید اما، نمی دانید گام اول در جهت شروع اریال یوگا چیست، یا اینکه از شروع آن در خانه ترس دارید، باید در وهله ی اول یک باشگاه ورزشی معتبر پیدا کرده و در آن ثبت نام کنید. جالب است بدانید که کانون یوگا حضور، یکی از معتبرترین و بهترین مراکز آموزش یوگا  و اریال یوگا در کرج است. این کانون مربی های متبحر و زبده ای دارد، که صفر تا صد این ورزش جذاب را به صورت اصولی به شما آموزش خواهند داد. پس با خیال راحت به کانون یوگا حضور مراجعه کرده و از همین امروز اریال یوگا را آغاز کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد اریال یوگا در کرج با این شماره ها در تماس باشید

02632510555

02632559526

09338002633 

Inst : YogaHozoor

آدرس : کرج ، آزادگان ، بلواز امام رضا نبش اردلان یکم

 

 

کانون یوگا حضور، یکی از تخصصی ترین مراکز آموزش اریال یوگا در کرج

 

 

 

 

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید