یوگا چیست؟

یوگا چیست؟ فواید یوگا.

در مطلب سعی بر آن شده است که در مورد یوگا ، فواید آن و انواع سبکهای یوگا را برای شما شرح دهیم ، امیدواریم که این مطلب مفید واقع شود


مقدمه یوگا چیست؟


در این مقاله سوال یوگا چیست؟ را مورد بررسی قرار می‌دهیم. یکی از پرطرفدارترین ورزش‌های این روزهای سرتاسر جهان، یوگا است. یوگا علاوه بر آرامش و ریلکسیشن جسم، آرامش روحی و رهایی از تنش‌ها را نیز به ارمغان می‌آورد. حال بهتر است کمی جزئی‌تر این ورزش را بررسی کنیم؛ از لحاظ زبان‌شناسی، ریشه کلمه یوگا، واژه سانسکریت YUJ به معنای اتحاد است. 
شاید گرفتن واژه یوگا از این ریشه به این معنا است که این ورزش قادر است بین جسم و روح و نیروها و انرژی‌های موجود، اتحادی باورنکردنی ایجاد کند. یوگا یک علم و ورزش باستانی اصیل با قدمت زیاد و یک مفهوم عمیق است. آرامشی که یوگا به انسان تزریق می‌کند یک آرامش درونی و شگرف است. در این مقاله با ما همراه باشید تا همه چیز در مورد یوگا و چیستی آن را برای شما شرح دهیم.

 

یوگا حضور مرکز تخصصی آموزش  حرفه ای  یوگا در کرج

 

تاریخچه یوگا چیست؟


همان‌طور که گفتیم، یوگا یک ورزش باستانی است. خاستگاه یوگا به هند و 5 هزار سال پیش باز می‌گردد. منشأ یوگا از مکتب شامانیسم، یکی از مکتب‌های هند باستان، است. هدف اولیه این مکتب سوق دادن مردم به سمت مذهب بود. این‌که خاستگاه یوگا به هند باز می‌گردد را از دیوارنوشته‌های کوه‌های هندوستان برآورد کرده‌اند.
 همچنین نوشته‌هایی از سنگ‌نوشته‌های تمدن ساراواتی، یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های هند، کشف شده که در آن مجموعه سروده‌هایی قرار دارد که به یک قدرت بزرگ و خارق‌العاده اشاره می‌کند. ظاهراً در آن مکتوبات، تنها راه رسیدن به این قدرت، یوگا بوده است. پس از گذشت مدتی، یوگا در دیگر سرزمین‌های شرقی گسترش پیدا کرد و سبک‌های متفاوتی در راستای آن ابداع شد. 
این روند تا قرن بیستم در کشورهای شرقی ادامه داشت و سرانجام در این قرن، یوگا و آموزه‌های آن به کشورهای غربی و سراسر جهان گسترش پیدا کرد و مدارسی برای تعلیم این ورزش باستانی تأسیس شد.

فلسفه یوگا چیست؟


یوگا قطعاً چیزی فراتر از یک سری حرکت‌های ورزشی باستانی است. یوگا اتحاد روان، ذهن و جسم است که از فلسفه ودایی سرچشمه می‌گیرد. یوگا مجموعه‌ای از حرکات ورزشی است که به عقیده یوگی‌ها، هدف یوگا در واقع یک طریقت روحانی است که به تمام جنبه‌های حیات انسان و جهان می‌پردازد. یوگا قادر است شناختی در انسان ایجاد کند که به‌وسیله آن بتواند در راستای تکامل زندگی خود گام بردارد. یوگا می‌تواند فرد را به متعادل‌ترین حالت درونی خود از لحاظ درک و شناخت و ارتباط با جهان درون برساند. یوگا انسان را وادار به انجام کارهایی می‌کند که روح و اندیشه را را تعالی می‌بخشد و او را به سوی نظم، ثبات، آرامش، خلاقیت، مثبت‌اندیشی و سلامت سوق می‌دهد.

یوگا چند شاخه دارد؟

این ورزش باستانی زیبا دارای شش شاخه مختلف است که در این بخش به توضیح آن می‌پردازیم:

 • یوگای هاتا: هدف از انجام این یوگا، اتصال و سلامتی جسم و روان است.
 • یوگای باکتی: ایجاد و نشان دادن مسیر ایثار، فداکاری، هدایت احساسات و افزایش قدرت پذیرش و تحمل از اهداف انجام این یوگا است.
 • یوگای راجا: هدف از این یوگا، مراقبه و انجام یک سری مراحل انضباطی است که از آن‌ها به‌عنوان هشت اندام یوگا یاد می‌شود.
 • یوگای کارما: هدف از این یوگا، دست‌یابی به آینده خالی از انرژی‌های منفی و خودخواهی است.
 • یوگای جننا: این یوگا به هدایت انسان در راه خرد، رشد عقل و دانش از راه مطالعه اهتمام می‌ورزد.
 • یوگای تانترا: این یوگا یک مسیر آئینی و تشریفاتی مبنی بر پایان یک رابطه است.

 

بیشتر بخوانید :  یوگا آقایان در کرج  |  یوگا در کرج

 

انواع یوگا چیست؟

یوگا خصوصاً در جهان مدرن صاحب سبک‌های مختلفی شده است که بر قدرت، تنفس، تعادل، چابکی و آرامش تأکید دارد. هر شخص باید هدف خود از انجام یوگا را بشناسد و باتوجه به آن، سبک مورد نظر خود را انتخاب نماید. سبک‌های مختلف یوگا عبارت‌اند از:
یوگای اشتانگا
   در انجام این یوگا از همان تکنیک‌ها و آموزه‌های یوگای باستان در مکاتب هند که مبنی بر هماهنگی انجام حرکات با تنفس بود، استفاده می‌شود.
یوگای هاتا
   یوگای هاتا یک نوع سبک یوگای عمومی و جنرال است. در این یوگا انواع حالات بدنی مختلف آموزش داده می‌شود و یک مقدمه‌ای سبک و آرام برای بخش‌های اساسی‌تر یوگا است.
یوگای بیکرام
   یوگای بیکرام یا یوگای گرم به سبکی از یوگا گفته می‌شود که در حرارت مصنوعی با دمای نزدیک به 105 درجه فارنهایت و رطوبت حدود 40 درصد انجام می‌شود. این شرایط در اتاق‌های مخصوص برای ورزشکاران ایجاد می‌شود و این یوگا، شامل 26 حالت ورزشی و کششی و توالی دو تمرین تنفسی است.
یوگای کریپالو
   هدف از انجام این سبک از یوگا، شناخت اساسی بدن، پذیرش و آموختن از آن است. تمرین‌های این سبک از یوگا، با یک سری ورزش‌ها و حرکت‌های کشش ملایم آغاز می‌شود و با حالت‌های فردی و در نهایت رسیدن به آرامش پایان می‌یابد.

یوگای یانگار

   انجام این یوگا در راستای رسیدن به یک تعادل صحیح و اصولی در هر حالت بدنی است. تمرینات این یوگا با یک سری وسایل شامل صندلی، پتو، بلوک و بند انجام می‌شود.


یوگای قدرتمند
این سبک از اواخر 1980 بر اساس سیستم سنتی اشتانگا ابداع شد.


یوگای کوندالینی
هدف از انجام یوگای کوندالینی، مراقبه و آزاد کردن انرژی‌های فروخورده است. تمرینات این سبک از یوگا با نوعی مناجات آغاز شده و با آواز، پایان می‌یابد.

سیواناندا
فلسفه این سبک از یوگا بر پنج اصل استوار است. تنفس مناسب، رژیم غذایی صحیح، تفکر مثبت، آرامش و ورزش در کنار هم باعث ایجاد یک زندگی سالم می‌شوند.


یین یوگا
تمرکز یین یوگا بر انجام حرکات منفعل در مدت زمان طولانی است. این سبک از یوگا بافت‌های عمیق، تاندون‌ها، استخوان‌ها، مفاصل و رباط‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و آرامش را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

وینی یوگا
این نوع از یوگا اساساً بر اصول تنفسی و اصلاح آن استوار است. پایه تمرینات وینی یوگا بر تنفس، سازگاری تنفس، تکرار حرکات تنفسی و نگه داشتن آن و علم ترتیب دادن توالی تنفس بنا شده است.


یوگای قبل از تولد
همان‌طور که از نام این سبک پیدا است، هدف از انجام و اجرای حرکات یوگای قبل از تولد، برگشتن حالت بدنی و روحی بانوان پس از زایمان به فرم بدنی و روحی قبل از زایمان است،


یوگای ترمیمی
این نوع از یوگا، یک یوگای تماماً آرامش‌بخش است، هدف از انجام تمرینات یوگای ترمیمی، رساندن فرد به آرامش و تمرکزی درونی است.

 

فواید یوگا چیست؟

همانطور که دانستید، یوگا چیزی فراتر از خم و راست شدن بدن و چند حرکت کششی و ورزشی است. ورزش باستانی یوگا یک ورزش اصولی و فلسفه دار است و هدفش افزایش همبستگی بین جسم و روح انسان و در نهایت رساندن فرد به تعالی روح و جسم و اندیشه است. در این بخش می‌خواهیم فواید یوگا را برای شما شرح دهیم:
بهبود گردش خون
بسیاری از حرکات یوگا در سبک‌های مختلف بر تصحیح تنفس و آموزش آن بر اساس اصول و قواعد درست استوار است. تنفس صحیح موجب گردش اکسیژن بیشتر و بهتر در سرتاسر بدن می‌شود و این اتفاق، بهبود جریان گردش خون را به همراه خواهد داشت.
درمان فشار خون بالا
انجام حرکات یوگا افزایش گردش اکسیژن در بدن و در پی آن، بهبود گردش خون می‌تواند فشار خون بالا را کاهش داده و آن را تنظیم نماید.
افزایش استقامت قلب و عروق
تمرینات قدرتی و تنفسی یوگا باعث تنظیم ضربان قلب و افزایش اکسیژن‌رسانی آن به سایر اعضای بدن و در نتیجه بالا رفتن قدرت و استقامت سیستم قلبی و عروقی می‌شود.
تصحیح تنفس
همانطور که گفتیم، یکی از مهم‌ترین اهداف یوگا، تنظیم تنفس انسان است. بسیاری از تمرینات و سبک‌های یوگا، خصوصاً سبک وینی یوگا، بر انجام تمرینات اصولی تنفسی و هنر درست نفس کشیدن استوار است. همچنین یوگا در بهبود بیماران مبتلا به آسم کمک‌کننده است.
افزایش قدرت و مقاومت بدن
تمرینات یوگا باعث افزایش قدرت و استقامت اندام‌های داخلی بدن مانند قلب، ریه‌ها، مغز، سلول‌ها و سایر اندام‌های حیاتی بدن می‌شود و در نتیجه، تقویت سیستم ایمنی بدن را به همراه خواهد داشت. همچنین تأثیر تمرینات یوگا در بهبود عملکرد سیستم گوارشی بدن بسیار مشهود است و ورزشکارانی که یوگا انجام می‌دهند، بسیار کمتر از دیگران در معرض بیماری‌های گوارشی، دردهای معده و سوءهاضمه قرار می‌گیرند.
بهبود متابولیسم بدن
تمرینات قدرتی و تنفسی یوگا قادر است سوخت و ساز و به‌طور کلی متابولیسم بدن را بهبود بخشیده و آن را افزایش دهد و موجب تناسب اندام فرد ‌شود.
افزایش تعادل
عمده تمرینات یوگا، تمرینات تعادلی است و به همین دلیل ورزشکارانی که یوگا انجام می‌دهند، توانایی بالاتری در نگه داشتن سطح تعادل و هماهنگی بین عصب و عضله خود دارند.
جلوگیری از پیری زودرس
یوگا آرامشی درونی به انسان تزریق می‌کند. آرامش دشمن استرس است و کاهش سطح اضطراب و استرس می‌تواند سرعت روند پیری را کاهش دهد. همچنین یکی دیگر از فواید یوگا، سم‌زدایی و تقویت سیستم غدد لنفاوی است و کاملاً واضح است که پاکسازی بدن از سموم در جوانی و شادابی اندام مؤثر است.
بهبود خواب
تمرینات یوگا باعث ریلکس شدن بدن و آرامش اندام‌های درونی و روح و روان فرد می‌شود. این آرامش تنش را از انسان دور کرده و می‌تواند خوابی عمیق را به انسان هدیه دهد.
افزایش سطح انرژی
تمرینات کششی و قدرتی یوگا قادر است به‌طور کامل خستگی را از بدن فرد بزداید و برای او انرژی وصف‌ناشدنی به ارمغان بیاورد. همچنین تمرینات یوگا آستانه تحمل درد فرد را بسیار بالا می‌برد.
مثبت‌اندیشی
تمرینات یوگا باعث آرامش و ریلکس شدن مغز می‌شود و دور شدن ذهن از تنش‌های روحی و روانی، دید فرد را به زندگی تغییر داده و او را مثبت‌اندیش‌تر می‌کند که این باعث می‌شود فرد زندگی شادتری را تجربه کند. همچنین یوگا می‌تواند تا حد زیادی به درمان اختلالات روحی مانند افسردگی کمک کند.
بهبود عملکرد حافظه
ریلکسیشن و دوری از تنش‌های روحی، کاهش استرس و افزایش تمرکز، عملکرد حافظه را بهبود می‌بخشد و فرد را برای یک روز کاری و تحصیلی خوب آماده می‌کند.
جذب بهتر ویتامین‌ها
بهبود عملکرد بخش‌های مختلف بدن خصوصاً سیستم تنفسی، باعث جذب بهتر ویتامین‌های موجود در غذا توسط بدن می‌شود. همچنین یوگا قادر است سطح گلیسرید و کلسترول بدن را کنترل کند که این خود در بهبود عملکرد ویتامین‌ها در بدن بسیار تأثیرگذار است.
کاهش ریسک ابتلا به پوکی استخوان
تمرینات قدرتی یوگا بر سیستم اسکلتی بدن تمرکز دارد و باعث تقویت استخوان‌ها می‌شود. همچنین یوگا سطح کورتیزول بدن را کاهش داده که باعث می‌شود کلسیم در استخوان‌ها باقی بماند؛ در نتیجه ریسک ابتلا به پوکی استخوان کاهش پیدا می‌کند.
دیگر فواید یوگا چیست؟
علاوه بر فواید ذکر شده که از انجام تمرینات یوگا حاصل می‌شود، این ورزش دوست‌داشتنی فواید دیگری نیز دارد؛ مانند:

 • مبارزه با سرطان
 • کمک به بهبود دیابت نوع دو
 • کاهش تشنج
 • کاهش دردهای سیاتیک
 • تقویت سیستم عصبی مرکزی
 • تحریک هورمون شادی
 • کاهش یبوست و بهبود عملکرد روده
 • کمک به باروری
 • کاهش خطر ابتلا به آلزایمر
 • افزایش هماهنگی بین چشم و دست
 • تقویت عضلات
 • بهبود عملکرد غدد
 • کاهش کلسترول

سخن پایانی یوگا چیست؟
همان‌طور که دانستید، یوگا ورزشی اصیل و باستانی است که چیزی فراتر از خم و راست شدن و کشش اعضای مختلف بدن است. یوگا یک فلسفه عمیق برای مراقبه‌های درونی است. برای این ورزش پرطرفدار در طی این سال‌های طولانی سبک‌های متنوعی ابداع شده است که علایق، سلایق و اهداف مختلفی را در بر می‌گیرد.
هدف از انجام تمرینات یوگا، رسیدن به یک آرامش عمیق و درونی توسط تمرینات کششی، قدرت، تنفسی و تعادلی است. یوگا فواید زیادی در بهبود عملکرد اعضای مختلف بدن به‌خصوص مغز و سیستم عصبی و تنفسی دارد. همچنین در درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک‌کننده است و می‌تواند آرامشی عمیق و طولانی را به انسان تزریق کند.
اگر به اهمیت این ورزش آگاه شده‌اید، احتمالاً علاقه داشته باشید که آن را امتحان کرده و تاثیراتش را به شکل مستقیم مشاهده کنید. باشگاه یوگا حضور یکی از بهترین، کامل‌ترین و تخصصی‌ترین مجموعه‌هایی است که می‌تواند به بانوان و آقایان محترم برای آشنایی با ورزش یوگا و حرفه‌ای شدن در این رشته کمک کند. در این مقاله برای شما شرح دادیم یوگا چیست، چه تاریخچه‌ای دارد، فوایدش چیست و چه سبک‌هایی برایش ابداع شده است. امیدواریم توانسته باشیم پاسخ تمام سؤالاتتان در مورد یوگا را بدهیم.

برچسب ها : یوگا چیست
فواید یوگا – تاریخچه یوگا یوگا حضورانواع یوگاسبک یوگاورزش باستانیهدف یوگا
 

 

بیشتر بخوانید

 

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید