بهترین تمرینات یوگا برای رفع استرس و اضطراب

بهترین تمرینات یوگا برای رفع استرس و اضطراب

یوگا راهی عالی برای افراد در مدیریت استرس و اضطراب زندگی روزمره است. این ورزش به ارتقاء یک حالت آرامش ذهنی و همچنین سلامت جسمانی کمک می کند. تمرین منظم یوگا می تواند به افراد کمک کند تا با افزایش سطح استرس کنار بیایند و وضوح بیشتری در زندگی پیدا کنند. تمرین یوگا دارای تمرینات تنفسی، ژست ‌ها و وضعیت ‌های مختلف بسیاری است که می‌توان از آن ها برای کاهش تنش و ایجاد حالت احساسی متعادل ‌تر استفاده کرد. این تمرینات افراد را تشویق می‌کند تا در لحظه حضور داشته باشد و به او اجازه می‌دهد تا هرگونه منفی یا نگرانی ناشی از فعالیت‌ های روزانه یا افکار مربوط به آینده را کنار بگذارد. با تمرین مداوم، فرد می تواند به حالت آرامش عمیق تری برسد که نه تنها به کاهش استرس کمک می کند، بل که منجر به بهبود سطح اعتماد به نفس و رفاه می شود. در ادامه به بررسی کامل تمرین یوگا برای رفع استرس و اضطراب خواهیم پرداخت.


چگونه یوگا به رفع استرس و اضطراب کمک می کند؟

 

چگونه یوگا به رفع استرس و اضطراب کمک می کند؟

 

یوگا مدت هاست که به کاهش استرس و مدیریت اضطراب کمک می کند. یوگا یک راه قدرت مند برای هدایت انرژی، تنفس عمیق و تمرکز بر لحظه حال است. یوگا با اتصال بدن فیزیکی به نفس، به آرامش ذهن و آرامش بدن با رها سازی تنش در بدن و ذهن کمک می کند.

تمرین یوگا همچنین می تواند حس کنترل بر افکار فرد را ایجاد کند که می تواند سطح استرس و اضطراب را کاهش دهد. یوگا به عنوان یک تمرین قدیمی برای آرامش، هماهنگی بین بدن و ذهن را از طریق حرکات ذهنی، ژست‌ ها و تکنیک ‌های تنفسی ایجاد می‌کند.

در نظر داشته باشید که تمرینات یوگا می تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک زیادی کند. یوگا تمرینی است که حالت های بدنی، تمرینات تنفسی و مدیتیشن را ترکیب می کند که این امر به کاهش تنش، بهبود کیفیت خواب، خلق و خو بهتر، توسعه آگاهی عاطفی و انعطاف پذیری کمک می کند.

از طریق آگاهی از بدن، تکنیک ‌های آرام‌ سازی، تمرکز بر لحظه حال، کار تنفس و تمرین‌ های مبتنی بر ذهن آگاهی، را می‌توانیم، یاد بگیریم تا سطح استرس را کاهش دهیم و به جای تمرکز بر نگرانی ‌های مان، مراقب وضعیت فعلی باشیم. با تمرین منظم یوگا، می توان به سطح بیشتری از ارامش، هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی دست یافت.

 


معروف ترین حرکات یوگا برای کاهش استرس و اضطراب

بسته به سبک یوگای که انتخاب می کنید، انواع مختلفی از حرکات یوگا وجود دارد. با این حال، برخی از حرکات خاص به دلیل توانایی خود در کمک به مدیریت احساسات استرس و اضطراب بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

در ادامه به بررسی معروف ترین حرکات یوگا برای کاهش استرس و اضطراب خواهیم پرداخت.

  • وضعیت تن آرامی ( شاواسانا)

 

وضعیت تن آرامی

 

وضعیت آرام یا شواسانا یکی از ساده ترین و موثرترین حرکات یوگا است. با تسکین تنش، استرس و اضطراب به آرامش بدن و ذهن به شما کمک می کند. تمرین وضعیت آرام می تواند راهی عالی برای بهبود انعطاف پذیری، سلامت جسمانی، قدرت و وضوح ذهنی باشد.

تمرین شاواسانا شامل دراز کشیدن صاف به پشت در حالی که بازو ها در امتداد دو طرف بدن، کف دست ها رو به بالا و پاها در یک راستا با یک دیگر قرار دارند. این کار برای چند دقیقه در یک زمان با تنفس کنترل شده انجام می شود تا روند خود ترمیمی در بدن تحریک شود.

حالت آرام نیازی به تجهیزات یا مهارت خاصی ندارد، بنابراین همه می توانند به راحتی آن را به عنوان بخشی از برنامه روزانه خود تمرین کنند. این تمرین، می تواند به بازگرداندن تعادل به سیستم عصبی کمک کرده و در عین حال به بدن و ذهن انرژی بدهد.

  • وضعیت تعادلی درخت ( اک پاداآسانا)

 

وضعیت تعادلی درخت

 

حالت تعادل درختی یا به زبان سانسکریت Ek Padasana یک ژست یوگا است که برای ایجاد تعادل و قدرت بدن استفاده می شود. ماهیچه های مرکزی شما را درگیر می کند و در عین حال شانه ها و باسن شما را در تلاش برای کاهش تنش کمر باز می کند. از نظر فیزیکی، پایه ای قوی برای هر تعداد حالتی که نیاز به ایستادن روی یک پا دارند، ایجاد می کند. از نظر ذهنی، می تواند به شما کمک کند تا روی لحظه حال تمرکز کنید و آرامش را بیشتر به دست بیاورید. هم ترازی مناسب و درگیر شدن تمام عضلات در این وضعیت به پایداری آن برای مدت طولانی کمک می کند. چه یوگا را به ‌عنوان بخشی از تمرینات معمول، تمرین کنید و چه به ‌عنوان وسیله ‌ای برای اتصال ذهن و بدن، Tree Balance Pose یک راه فوق‌العاده برای ایجاد قدرت و انعطاف‌پذیری و در عین حال ایجاد سکون در درون خود است.

  • وضعیت مراقبه ( مدیتیشن)

 

وضعیت مراقبه

 

یوگا تمرینی از حرکات و ژست های تمرینی است، اما در اصل آن، بسیار بیشتر از تمرین بدنی است  در مرکز این تمرین، تفکر و ذهن آگاهی قرار دارد، هدف این است که تمرین‌ کنندگان یوگا را آموزش دیده تا فراتر از افکار و احساسات خود رفته و به حالت آرامش عمیق بروند.

فرآیند مدیتیشن شامل پاک سازی ذهن شما از تمام افکار است تا با تمرکز بر تکنیک های تنفس یا مانترا ها، به آرامش درونی یا آگاهی بالاتر دست یابید. از طریق این فرآیند، می توانید یاد بگیرید که نگرانی های روزانه خود را رها کنید و به خود اجازه دهید به تدریج در لحظه حضور بیشتری پیدا نمایید. در نهایت، مدیتیشن می تواند به پرورش خود آگاهی بیشتر، کاهش سطح استرس و اضطراب کمک کند.

  • وضعیت کشش رو به عقب ( هاستااوتاآسانا)

 

وضعیت کشش رو به عقب

 

هاستاواتاآسانا، که به عنوان حالت کششی به عقب نیز شناخته می شود، یک وضعیت یوگا در سطح مبتدی است که به کشش و تقویت کل بدن کمک می نماید. این حالت چندین ماهیچه از جمله: عضلات ستون فقرات، پشت پا ها و باسن را کشیده و تقویت می کند. این تمرین، نیاز به تعادل و هماهنگی خوب برای حفظ هم ترازی مناسب را دارد. از مزایای آن می توان به بهبود انعطاف پذیری، افزایش قدرت بدن و بهبود تمرکز اشاره کرد.

هاستاوآتاسانا یک روش موثر برای بهبود هماهنگی و همچنین تعادل بدنی و وضعیت بدن است. تمرین منظم این حالت می تواند به ساخت عضلات قوی در پا ها، مچ پا، ساق پا، عضلات ران، باسن و نیز بالا تنه کمک کند و در عین حال به تقویت مهارت های تنفسی و تسکین کمر درد کمک شایانی نماید.

 

به طور کلی یوگا روشی برای آرامش ذهن و دوری از مشغله های موجود در طول روز می باشد. تمرینات و نکاتی که در این مطلب گفته شد، می تواند به شما در داشتن احساس آرامش، کمک نماید. علاوه بر این شما می توانید به مطالب دیگری که در سایت حضور یوگا، وجود دارد به طور رایگان دسترسی داشته و از آن استفاده نمایید.

بیشتر بدانید: یوگا

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید