چگونگی کاهش استرس با ورزش

چگونگی کاهش استرس با ورزش

استرس بر روی تمام بدن اثر می ‌گذارد، بنابراین چه در یک موقعیت استرس ‌زا قرار بگیرید چه افکار شما دچار استرس شوند علائم زیادی هنگام داشتن استرس تجربه خواهید کرد.راه‌ های زیادی وجود دارد که با کمک آن‌ ها می ‌توانید استرس را از بین ببرید.


استرس یکی از مهم ‌ترین مشکلاتی می ‌باشد که اگر آشفته کننده باشد تأثیرات بدی را بر روی سلامت جسمی و روحی افراد می ‌گذارد. راه‌ های زیادی وجود دارد که با کمک آن‌ ها می ‌توانید استرس را از بین ببرید.

در مطلب قبلی در مورد ورزش و افسردگی صحبت هایی کردیم ، که می توانید از این لینک مطلب را بخوانید : تاثیر ورزش بر افسردگی
در واقع بی ‌قراری، تپش قلب، فشار جسمی و روحی و غیره گریبان ‌گیر بسیاری از افرادی می ‌شود که نمی توانند استرس را از خود دور نمایند. برای درمان آین مشکلات می‌ توانید ورزش ‌هایی را تناسب با وضحیت جسمی و روحی خود انجام دهید.
استرس بر روی تمام بدن اثر می ‌گذارد، بنابراین چه در یک موقعیت استرس ‌زا قرار بگیرید چه افکار شما دچار استرس شوند علائم زیادی هنگام داشتن استرس تجربه خواهید کرد.
راه‌ های مختلفی برای کاهش استرس وجود دارد که از میان آن‌ ها می ‌توانید کاهش استرس با ورزش را انتخاب کنید، چرا که انجام ورزش می‌ تواند برای سلامتی ذهن و قلب شما بسیار مفید واقع شود، بنابراین می‌توان گفت ورزش علاوه ‌بر این ‌که سلامت جسمی را فراهم می ‌آورد، سلامت روحی را هم در پی دارد.

 

تاثیر استرس بر بدن
استرس تنها بر روی ذهن آدمیان تاثیر نمی ‌گذارد بلکه بر تمام اعضا بدن تأثیرات منفی را ایجاد خواهد کرد، بنابراین باید بتوانید افکار استرس برانگیز خود را کنترل کنید. به‌ هر حال استرس  استرس علائمی را دارا می‌ باشد که در ادامه آن‌ ها را برای شما بیان خواهیم کرد.
زمانی‌ که بدن شما تحت استرس قرار بگیرد عضلات بدن و سیستم اسکلتی با تنش به استرس واکنش نشان می ‌دهند، این واکنش برای این می ‌باشد که بتوانند در برابر آسیب و درد سیستم دفاعی را انجام دهند.
اما اگر تنش به صورت همیشگی در بدن باشد می ‌تواند باعث ناراحتی‌ های فیزیکی و سردرد شود، که برای رفع این مشکلات کاهش استرس و اضطراب با ورزش می تواند بسیار سودمند باشد.
تنگی نفس و تند تند نفس زدن از دیگر نشانه ‌هایی است که استرس برای بدن به‌ همراه دارد، بنابراین به‌ راحتی بر روی سیستم تنفسی هم تأثیرات منفی را خواهد گذاشت، حتی می ‌توان گفت که استرس بر روی سیکل قاعدگی خانم ‌ها هم تأثیرات بدی را دارد، چرا که باعث ایجاد سیکل ‌های دردناکی می ‌شود.
هورمون ‌هایی که در اثر استرس ترشح می‌ شوند ضربان قلب را بالا می‌ برند، چرا که قلب ناچارا باید سریع ‌تر خون را پمپاژ کند که در نهایت تحت این شرایط رگ‌ های خونی بریا پمپاژ خون بیشتر گشاد می ‌شوند، این فرایند در طولانی‌ مدت باعث آسیب به‌ سلامتی بدن خواهد شد.
از دیگر هورمون ‌هایی که استرس در بدن ترشح می‌ کند، می‌توان هیپوتالاموس را نام برد که در پایه‌ی مغز . نزدیک غده هیپوفیز ترشح می ‌شود، زمانی‌که اثرات استرس برای مدت‌ زمان طولانی در بدن باقی بماند ارتباط بین غده هیپوفیز و دیگر اندام‌ های بدن تأثیرات معکوسی را نشان می ‌دهند و عواقب جبران ‌ناپذیری را ایجاد خواهند کرد.

 

ورزش چگونه به کاهش استرس کمک می ‌کند؟
 

کاهش استرس و اضطراب با ورزش یکی از مهم‌ ترین موضوعاتی است که باید به آن توجه ویژه ‌ای داشته باشید، چرا که طبق تحقیقاتی که انجام‌ شده، می ‌توان گفت ورزش می ‌تواند تا حد زیادی استرس و اضطراب را کاهش دهد.
البته باید این نکته را هم ذکر کنیم که جنسیت افراد می ‌تواند بر روی میزان اضطراب و استرس آن ‌ها تاثیر بگذارد، زنان طبق آماری که وجود دارد استرس بیشتری را نسبت ‌به مردان دارا هستند.
از طرفی نسبت‌ به آسیب‌ هایی که استرس به بدن آن ‌ها وارد می ‌کند بسیار حساس ‌تر هستند، بنابراین تمامی افراد به‌ ویژه خانم‌ ها باید راهکارهایی را پیش رو بگیرند تا به کاهش استرس و اضطراب در بدن خود بپردازد.
بیشتر افراد زمانی ‌که استرس به سراغ آن ‌ها می ‌رود معمولا نمی دانند چه راهکاری را پیش رو گیرند. عده ای ممکن است هنگام ایجاد استرس غذای بیشتری بخورند و عصبی و بی ‌قرار شوند.
دکترها و دانشمندان زیادی بر روی این مسئله بررسی‌ هایی را انجام داده اند و طبق گفته آن ‌ها حرکت کردن، چرخیدن و بلند شدن  روش بسیار مؤثری برای کاهش استرس می باشد.
فعالیت‌ های بدنی عضلات را به جنب‌ و جوش می ‌اندازد و خون بهتر حرکت می ‌کند در نتیجه اکسیژن بیشتری را جذب خواهند کرد، بنابراین رابطه ورزش با کاهش استرس در این مرحله مشخص می ‌شود، چرا که با ورزش فعالیت بدنی شما بیشتر می‌ شود و از طریق تعریق تمامی و سمومی که در بدن شما وجود دارد خارج خواهند شد.

 

ورزش‌ های مناسب برای کاهش استرس


همان ‌طور که گفته شد یکی از مشکلات شایع مردم افزایش استرس و اضطراب می‌ باشد، از طرفی راه‌ های گوناگونی برای کاهش استرس و اضطراب وجود دارد که یکی از مؤثرترین آن‌ ها ورزش می ‌باشد. در ادامه ورزش ‌هایی را که برای کاهش استرس مناسب هستند برای شما شرح خواهیم داد.

 

پیلاتس


یکی از ورزش ‌هایی که به کاهش استرس کمک زیادی می ‌کن،د پیلاتس می ‌باشد، چرا که ارتباط قوی را بین ذهن ایجاد می‌ کند و آگهی شما را نسبت‌ به حرکاتی که بدن شما به آن نیاز دارد بیشتر خواهد کرد.
ورزش پیلاتس علاوه ‌بر این که بر روی شرایط بدنی شما تأثیرات مثبتی را می‌ گذارد به‌ راحتی می‌ تواند با هر حرکت علت اصلی تنش و استرس خود را از بین ببرید، تمریناتی که در پیلاتس وجود دارد به قدرت اصلی و تراز صحیح بدن شما کمک زیادی می ‌کند. 
کارشناسان تربیت ‌بدنی و مربیان پیلاتس این‌ گونه بیان می ‌کنند که برای درمان اضطراب و استرس همچنین بهبود سلامت روان می ‌توان کلاس های پیلاتس را شروع کرد، چرا که با انجام این کار به‌ قدری ذهن شما مشغول می ‌شود که تمامی دل‌ مشغولی‌ ها و استرس ‌های زندگی از فکر شما بیرون می ‌رود. 

 در این مطلب بیشتر در مورد پیلاتس توضیح داده ایم= پیلاتس چیست 

 

 

 

پیاده‌روی


کاهش استرس با ورزش یکی از مهم ‌ترین موضوعاتی به شمار می رود که هر فردی که دچار استرس می شود باید به آن توجه داشته باشد، چرا که ورزش‌ هایی چون پیاده‌ روی که نیاز به هیچ ‌گونه وسیله‌ خاصی ندارند و به ‌راحتی می‌ توانید آن را انجام دهید، می ‌تواند بر روی سبک زندگی شما تأثیرات زیادی را بگذارد.
همچنین از ایجاد بیماری‌ هایی که به‌ علت استرس به وجود می ‌آید مثل کلسترول خون، دیابت، فشارخون بالا و ... جلوگیری کند.
افرادی که پیاده‌ روی را به‌ عنوان یکی از برنامه‌ های منظم زندگی خود انتخاب می ‌کنند، می ‌توانند اعتماد به ‌نفس خود را بالا ببرند و به کاهش استرس خود کمک نمایند. زمانی‌ که به پیاده‌ روی می‌ روید بدون شک بعد از این ‌که به خانه برگردید احساس راحتی و آرامش بیشتری را خواهد داشت.
یک راه رفتن ساده به‌ راحتی می ‌تواند تنش ‌های عصبی را از سیستم عضلانی شما دفع کند، هنگام پیاده ‌روی ناخودآگاه نفس ‌های عمیقی را خواهید کشید و اگر بتوانید در طول هفته 5 یا 6 ‌بار پیاده‌ روی‌ های 30 دقیقه‌ای را انجام دهید به‌ سلامتی بدن خود کمک زیادی خواهید کرد.
از طرفی علاوه ‌بر تاثیر مثبتی که بر روی استرس دارد می ‌تواند به لاغری و کاهش وزن شما هم کمک زیادی نماید.
 

رقص


رقص یکی از بهترین ورزش ‌هایی است که بیشتر خانم ‌ها به آن علاقه بسیار زیادی دارند. این ورزش ساده و جذاب از حرکات موزونی برخوردار است که می ‌تواند بر روی حالات روحی و عاطفی شما تاثیر زیادی بگذارد.
همچنین یک تمرین عالی برای چابکی بدن می ‌باشد، زمانی‌ که می ‌رقصید بدون شک ضربان قلب شما بالا می ‌رود و کم ‌کم عرق می ‌کنید، در نتیجه باعث می‌ شود شادی در رگ‌ های شما جریان پیدا کند.
طبق بررسی‌ هایی که انجام‌ شده است می توان گفت کسانی که در طول هفته 2 بار برقصند کمتر دچار زوال عقل می‌ شوند. 
از طرفی یادگیری حرکات جدید رقص می ‌تواند مغز شما را به چالش بکشد و به ‌راحتی می ‌توانید با افراد دیگر هم ارتباط برقرار کنید که این خود ب ه‌مرور زمان به دفع استرس و اضطراب شما کمک زیادی می ‌کند، بنابراین برای کاهش استرس با ورزش می ‌توانید رقص  که یکی از ساده ‌ترین ورزش‌ ها به شمار می رود را انتخاب کنید.

 

 

ورزش تای چی


ورزش ‌های گوناگونی وجود دارد که می‌ تواند باعث دفع استرس از بدن شما شود که یکی از آن ‌ها تای چی می‌ باشد تای چی آیین سنتی و قدیمی است که از هنرهای رزمی باستانی چین برگرفته ‌شده و بیشتر بر روی تمرینات بدنی و تنفس تمرکز دارد.
تای چی به‌ طورکلی به یک مدیتیشن پویا گفته می ‌شود که باعث می ‌شود شما در زمان حال زندگی کنید و نگرانی ‌ها و اضطراب‌ های روزمره را برای ساعتی از روز بدست فراموشی بسپارید.
ورزش تای چی باعث انرژی بیشتر و انعطاف ‌پذیری بدن شما می ‌شود که در نهایت احساس خوشبختی و تندرستی را در شما افزایش خواهد داد. از مزایایی که می ‌توان هنگام انجام این ورزش نام برد خواب آرام، افزایش آمادگی قلبی عروقی و تعادل بهتر می ‌باشد.
شما هنگامی‌ که ورزش تای چی را برای خود انتخاب می ‌کنید درنهایت 100 حرکت ملایم را یاد خواهید گرفت که مثل نوعی رقص ذهن و جسم شما را با هم هماهنگ می ‌کند. برای انتخاب این ورزش کافی ا‌ست به مراکز و باشگاه‌ های مختلف مراجعه کنید و تمرین خود را شروع نمایید.

 

ورزش بدنسازی 
 بدنسازی از دیگر ورزش ‌هایی است که از آن برای کاهش استرس بهره می‌ برند. بسیاری از افراد ممکن است تعجب کنند و با خود بگوید که چگونه یک وزنه ‌بردار می ‌تواند به حفظ آرامش خود کمک کند یا اینکه رابطه ورزش با کاهش استرس چیست؟
لازم به ذکر است در این‌ باره بگوییم که بدنسازی و بلند کردن وزنه ‌ها علاوه‌ بر این ‌که می ‌تواند جسم شما را قوی کند هورمون‌ های اندورفین را ترشح خواهد کرد که بر روی روحیه و خلق ‌و خوی شما تأثیرات زیادی می‌ گذارد.
بنابراین بدنسازی یکی از ورزش‌ هایی است که فواید های زیادی را برای شما در پی دارد، افرادی زیاید در این رشته برای داشتن اندامی متناسب ثبت نام می کنند.
این افراد به راحتی همراه با ورزش تمامی تنش های درونی را از خود دور می کنند. هنگام انتخاب رشته بدنسازی  می ‌توانید به‌ طور ملموس رابطه ورزش با کاهش استرس را درک کنیم.

ورزش تنیس
 

تنیس یکی از ورزش ‌های درجه یکی می‌ باشد که می ‌تواند بسیاری از مشکلاتی را که به‌ علت استرس ایجاد می ‌شوند، رفع نماید. به ‌عنوان مثال شما با انجام بازی تنیس می‌ توانید از بیماری ‌های قلبی و فشار خون بالا جلوگیری کنید، از طرفی تنیس به علت این ‌که بازی دو نفره می‌ باشد و می ‌تواند روابط شما را با دیگران هم تقویت کند.
زمانی‌ که در زمین تنیس‌ بازی می‌ کنید مغز شما اندورفین را ترشح می‌ کند که حس آرامش و رضایت خاطر را در شما به وجود می‌ آورد.

 

 

ورزش یوگا


هر فردی مطمئنا تا به ‌حال اسم یوگا را شنیده است، در واقع این ورزش نوعی مراقبه می‌ باشد که به‌ عنوان بهترین ورزش برای کاهش استرس از آن یاد می ‌شود، بنابراین با توجه به اثربخشی که دارد می ‌توان گفت که کاهش استرس با ورزش رابطه مستقیمی با انجام تمرینات یوگا دارد.
این ورزش علاوه‌ بر این ‌که استرس را از شما دور می ‌کند یک تمرین قدرتی به شمار می ‌رود که بدن شما را مقاوم و منعطف می‌ کند.
هنگام انجام حرکات یوگا به تنفس عمیق و زیادی نیاز دارید که این خود باعث آرام شدن بدن شما می ‌شود. طبق بررسی‌ هایی که انجام ‌شده است می‌ توان گفت که ورزش یوگا باعث کاهش فشار خون می ‌شود و بر روی تمرکز ذهنی شما تأثیرات مستقیمی دارد.
در واقع تمرکز برای کنترل استرس یکی از مهم ‌ترین قدم‌ هایی به شمار می‌ رود که باید بتوانید بر روی آن کار کنید. زمانی ‌که حرکات یوگا را انجام می ‌دهید ذهن شما به جای این ‌که به تجزیه ‌و تحلیل احوالات روزانه بپردازد، فقط بر روی انجام دادن حرکات منعطف خواهد شد. درنتیجه ذهن شما هیچ‌ گونه جای خالی را برای فکر کردن به حواشی ندارد. 
 

در این مطلب بیشتر در مورد ورزش یوگا صحبت کرده ایم : یوگا چیست

 

 

تمرین‌های استقامتی
گاهی اوقات بسیاری از افراد می ‌خواهند که در زندگی احساس قدرت داشته باشند و اگر در چنین شرایطی این احساس را به دست نیاورند ممکن است با استرس ‌هایی مواجه شوند.
از این ‌رو می ‌توانید با انجام ورزش‌ های قدرتی به‌ صورت منظم و با برنامه‌ ریزی استرس و اضطراب را از زندگی شخصی خود دور کنید، به ‌طور کلی شناخت بهترین ورزش‌ های استقامتی می‌ تواند به کاهش استرس با توجه به شرایطی که شما دارید کمک زیادی نماید.
 

 

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد

 

 

 

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید